Βάφτηκε ερυθρόλευκο σε 7' το ντέρμπι

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Ολυμπιακός είχε τη δύναμη και ανέτρεψε το αποτέλεσμα, επικρατώντας του ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη με 2-1. Η ομάδα του Βαλβέρδε είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά ένα γκολ του Μπαλάφα στο 25' και κόντρα στη ροή του αγώνα δυσκόλεψε το έργο της. Οι ερυθρόλευκοι όμως πάτησαν
γκάζι και μέσα σε εφτά λεπτά σημείωσαν δύο τέρματα με Φουστέρ και Τζιμπούρ, εκμεταλλευόμενοι με τον καλύτερο τρόπο τα κενά στο κέντρο της άμυνας του Δικεφάλου. Πολύ καλό παιχνίδι από Τοροσίδη, Μέλμπεργκ και Ορμπάιθ, κατώτεροι των περιστάσεων οι παίκτες του Μπόλονι, με τα ατού του όπως ο Βιεϊρίνια να είναι σε κακή μέρα. Δυνατά ο Ολυμπιακός, γκολ ο ΠΑΟΚ με ΜπαλάφαΜε τον Ολυμπιακό να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, αλλά να αντιδράει σωστά και να ανατρέπει το εις βάρος του σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Η ομάδα του Βαλβέρδε μπήκε πολύ δυνατά  και είχε καθ' όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου την πρωτοβουλία των κινήσεων (65-35 η κατοχή). Με εξαίρεση όμως κάποιες επικίνδυνες σέντρες, ο Κρέσιτς δεν είχε απειληθεί ιδιαίτερα και ο ΠΑΟΚ μετά το 10λεπτο κέρδισε μέτρα, κλείνοντας παράλληλα τους διαδρόμους. Βγήκε μάλιστα και στην επίθεση και μετά από κόρνερ του Γκαρσία και αδυναμία των ερυθρολεύκων να διώξουν ο Μπαλάφας άνοιξε το σκορ από κοντά στο 25' κόντρα στη ροή του αγώνα.Υπόθεση εφτά λεπτών η ανατροπή με Φουστέρ, ΤζιμπούρΟ ΠΑΟΚ φάνηκε να έχει συνέλθει, άρχισε να κυκλοφορεί την μπάλα καλύτερα, αλλά το διάστημα αυτό δεν κράτησε πολύ, καθώς ήρθε η αντίδραση του Ολυμπιακού. Στο 35' ο Τοροσίδης ταλαιπώρησε τον Βιεϊρίνια και από σέντρα του ο Φουστέρ με κεφαλιά ψαράκι έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Με τη δύναμη της έδρας και την ψυχολογία να αλλάζει πάλι στρατόπεδο, η ομάδα του Βαλβέρδε έψαξε και το δεύτερο γκολ. Ο Κρέσιτς στο 37' αποσόβησε με εξαιρετικό τρόπο σουτ του Φέισα, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στην κεφαλιά του Τζιμπούρ στο 42', με τον οποίο ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος.Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τον Ολυμπιακό να έχει κυρίως την κατοχή, αλλά τον ΠΑΟΚ να δείχνει σαφώς πιο επιθετική διάθεση συγκριτικά με το α' μέρος. Χωρίς να έχουν καλή ανάπτυξη και με τον Βιεϊρίνια εξαφανισμένο, οι του Μπόλονι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 53' σε επικίνδυνη σέντρα του Σαλπιγγίδη, αλλά την ίδια ώρα έκαναν αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα να δίνουν ευκαιρίες στους ερυθρολεύκους. Οι γηπεδούχοι όμως δεν τα εκμεταλλεύονταν και περιορίζονταν σε μία φλύαρη κυκλοφορία, χωρίς να προβληματίζουν τον Κρέσιτς.Χωρίς να φορτσάρει ο Ολυμπιακός ήλεγχε το παιχνίδι και ο Βαλβέρδε έδωσε ανάσες στην ομάδα του, ρίχνοντας στη μάχη Μακούν και Μονέστο. Ο Μπόλονι από την πλευρά του έβαλε τον Ιβιτς για να οργανώσει καλύτερα την ομάδα του, αλλά και τον Γεωργιάδη. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε κουρασμένος όμως και ο Ολυμπιακός, που σκεφτόταν περισσότερο να κρατήσει το σκορ, δεν δυσκολευόταν να απομακρύνει τους κινδύνους. Ούτε όταν ο Μπόλονι ρίσκαρε και έπαιξε με τριάδα στην άμυνα και ανέβασε έναν επιπλέον παίκτη ανησύχησε ο Κοστάντσο