Τζόκοβιτς vs Ντελ Πότρο στον πρώτο ημιτελικό του Wimbledon

17:53 3/7/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με δύο πολύ όμορφες αναμετρήσεις ξεκίνησαν οι προημιτελικοί αγώνες του Wimbledon. Νόβακ Τζόκοβιτς και Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.Ο Τζόκοβιτς επιβλήθηκε του Τόμας Μπέρντιχ με 3-0 σετ (7-6, 6-4, 6-2) και βρίσκεται όλο και πιο κοντά στον τελικό για την κατάκτηση του δεύτερου τροπαίου στο Λονδίνο. Πολύ μεγάλη εμφάνιση
του Ντελ Πότρο που νίκησε τον Νταβίντ Φερέρ με 3-0 σετ (6-2, 6-4, 7-6) και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στα ημιτελικά του Wimbledon.Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Ντελ Πότρο, ο οποίος τραυματίστηκε ξανά στο γόνατο στο πρώτο γκείμ του παιχνιδιού όμως κατάφερε να επιστρέψει και να νικήσει τον αντίπαλό του με 3-0 σετ μετά από 2 ώρες και 16 λεπτά παιχνιδιού.  Ο αργεντίνος, Νο 8 της παγκόσμιας κατάταξης, παρά το πρόβλημα που αντιμετώπισε στην αρχή του παιχνιδιού πήρε το πρώτο σετ με 6-2. Πολύ δυνατός και στο δεύτερο σετ ο Ντελ Πότρο ήταν αποφασισμένος για τη νίκη. Ο Φερέρ όμως που έψαχνε την υπέρβαση παίρνοντας για πρώτη φορά στα ημιτελικά του τουρνουά έδειξε τα αποθέματα δύναμης που είχε φέρνοντας το παιχνίδι στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ. Ο Ντελ Πότρο όμως πήρε το παιχνίδι με 7-5 και την πρόκριση για πρώτη φορά στους "4". Οι δύο τενίστες είχαν σχεδόν τον ίδιο αριθμό γουίνερς στο παιχνίδι (42 για τον Ντελ Πότρο, 41 για τον Φερέρ), όμως τα λάθη έκαναν την διαφορά με τον αργεντίνο να σημειώνει 11 λιγότερα (11 ο Ντελ Πότρο, 22 ο Φερέρ).Ο Νόβακ Τζόκοβιτς δεν έχασε για ακόμη μία φορά σετ από αντίπαλό στο φετινό Wimbledon και παίζοντας εξαιρετικό τένις έδειξε την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Από την πλευρά του ο Τόμας Μπέρντιχ που πάλευε για την πρόκριση στους "4" για τρίτη φορά στην καριέρα του δυσκόλεψε τον σέρβο κυρίως στο πρώτο σετ του παιχνιδιού το οποίο οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Ο Τζόκοβιτς δεν μπόρεσε να "σπάσει" τον αντίπαλό του, όμως ο Μπέρντιχ μετά από ένα λάθος του στο τάι μπρέικ έδωσε το προβάδισμα στον Νόβακ. Στη συνέχεια ο τσέχος ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 3-0 γκέιμς. Ο Τζόκοβιτς όμως κέρδισε τα επόμενα έξι γκέιμς και με 6-4 έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Στο τρίτο σετ ο Τζόκοβιτς πέτυχε το μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ μετά από δύο διπλά λάθη του Μπέρντιχ. Η συνέχεια ήταν εύκολη για τον κορυφαίο τενίστα που διατηρώντας το σερίς του έφτασε στη νίκη και την πρόκριση στον ημιτελικό. Ο 26χρονος σέρβος σημείωσε 36 γουίνερς και 16 άσους έναντι 31 και 6 του Μπέρντιχ αντίστοιχα. Επίσης, τα 25 λάθη του Μπέρντιχ έναντι 13 του Τζόκοβιτς στοίχισαν στον τσέχο πολλούς πόντους.Ο ημιτελικός ανάμεσα σε Τζόκοβιτς και Ντελ Πότρο θα διεξαχθεί την Παρασκευή (05/07). Στις μεταξύ τους αναμετρήσεις ο σέρβος προηγείται με 8-3 του αργεντίνου. Ωστόσο στο γρασίδι έχουν συναντηθεί μία φορά στον μικρό τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου με τον Ντελ Πότρο να πανηγυρίζει τη νίκη με 2-0 σετ