Τσέκαρε την πρόκριση με αγγαρεία ο ΠΑΟΚ, 1-0 στην Καρδίτσα

Με γκολ του Σεκού Ολίσε στο 68' ο ΠΑΟΚ κέρδισε 1-0 την Αναγέννηση στην Καρδίτσα και με δύο νίκες προκρίθηκε στους "16" του Κυπέλλου ΕλλάδαςΔίχως να ικανοποιήσουν με την απόδοσή τους, οι ρεζέρβες του ΠΑΟΚ κέρδισαν 1-0 στην Καρδίτσα χάρη σε ωραίο γκολ του Ολίσε, που πήρε την ασίστ του Νέτσιντ. Το γκολ
αυτό και το δοκάρι του Λόρενς ένα λεπτό νωρίτερα είναι ίσως τα μοναδικά στοιχεία, που κρατάει ο Δικέφαλος από το ματς. Ο Στέφενς θα περίμενε περισσότερα από τους παίκτες, που θέλουν να κερδίσουν την εμπιστοσύνη του και περισσότερες ευκαιρίες στην 11άδα.Κακό παιχνίδι με ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν το α' μέρος στην Καρδίτσα. Οι ρεζέρβες του ΠΑΟΚ πήραν την ευκαιρία να δείξουν την αξία τους, ωστόσο ο Στέφενς μάλλον δεν έμεινε ικανοποιημένος από όσα αντίκρισε. Ο Δικέφαλος μπήκε σχετικά καλά στο ματς και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 4' με τον Γεωργιάδη, αλλά από εκεί και πέρα "έκατσε".Οι θεσσαλονικείς έκαναν πολλά λάθη και έδειχναν να μην έχουν ιδιαίτερη όρεξη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την κακή εικόνα του ΠΑΟΚ και είχαν δύο-τρεις καλές στιγμές με κορυφαία αυτή του 20' όταν ο Σπυρόπουλος έδιωξε πάνω από τη γραμμή την κεφαλιά του Γεωργακόπουλου. Ο Κατσικάς ήταν ο μόνος, που προσπαθούσε από τον ΠΑΟΚ και στο 41' είχε μια καλή ευκαιρία να σκοράρει.Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ανέβασε κάπως στροφές και άρχισε να απειλεί ουσιαστικά την Αναγέννηση. Χωρίς να λείψουν τα εύκολα λάθη, ο Δικέφαλος ήταν πιο σοβαρός και ο Λόρενς στο 67' προειδοποίησε, σημαδεύοντας το δοκάρι. Ενα λεπτό αργότερα η ομάδα του Στέφενς άνοιξε το σκορ όταν ο Νέτσιντ βρήκε ωραία τον Ολίσε, ο οποίος με άψογο τελείωμα νίκησε τον Τσάμη γράφοντας το 1-0 στο 68'.Στη συνέχεια ο Στέφενς έδωσε την ευκαιρία σε δύο πιτσιρικάδες να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Ο λόγος για τους Πόζογλου και Τζανδάρη. Από ωραία ενέργεια του δεύτερου ο Δικέφαλος έφτασε μία ανάσα από το δεύτερο γκολ, αλλά ο Νέτσιντ αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής. Μέχρι τέλους δεν άλλαξε κάτι και ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε με δεύτερη νίκη. Αναγέννηση Καρδίτσας: Τσάμης, Κόκκινος, Οικονόμου, Κουκούλης, Δημόπουλος, Μπιτέλης, Καραχάλιος (54’ Κοντός), Ρόβας, Κρανιώτης, Γεωργακόπουλος, ΜπουσινάκηςΠΑΟΚ: Γλύκος, Σπυρόπουλος, Σκόνδρας (78' Κωνσταντινίδης), Λόπεθ, Κατσικάς, Λόρενς (73’ Τζανδάρης), Γκαρσία, Γεωργιάδης, Ολίσε (68’ Πόζογλου), Βούκιτς, Νέτσιντ