Τρίτη σερί νίκη για Λέικερς, ρεκόρ ο Κουφός

Αν και βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 18 πόντους, οι Λέικερς κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο ματς με τους Μπόμπκατς και να πανηγυρίσουν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.Οι Λέικερς είναι ανεβασμένοι και το δείχνουν. Παρότι δεν έπιασαν πολύ καλή απόδοση,  νίκησαν και τους Μπόμπκατς, αποδεικνύοντας πως τουλάχιστον στο ψυχολογικό κομμάτι η ομάδα είναι ανεβασμένη και οι παίκτες πιστεύουν περισσότερο πια στις ικανότητές τους.Κάπως έτσι ανέτρεψαν διαφορά 18 πόντων και νίκησαν με 101-100.Τεράστια ανατροπή πέτυχαν και οι Μαϊάμι Χιτ,
οι οποίοι έχαναν με 24-52 (28 πόντοι) από τους Τίμπεργουλβς, τους οποίους τελικά νίκησαν με 103-92.Στην τέταρτη ήττα τους στα τελευταία πέντε ματς υποχρέωσαν τους Σπερς οι Νάγκετς, με 112-106. Ο Ντανίλο Γκαλινάρι είχε 28 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ ο Κώστας Κουφός σκέπασε τα καλάθια, καθώς πέρα από 4 πόντους, ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 14 ριμπάουντ, ενώ είχε ακόμη 4 τάπες και 1 κλέψιμο σε 31 λεπτά συμμετοχής.Τα αποτελέσματα της ημέραςΚλίβελαντ Καβαλίερς-Τορόντο Ράπτορς 99-113Γουίζαρντς-Ατλάντα Χοκς 95-100 (παράταση, κ.α. 90-90)Νετς-Γιούτα Τζαζ 90-92Μαϊάμι Χιτ-Μινεσότα Τίμπεργουλβς 103-92Σικάγο Μπουλς-Μπόστον Σέλτικς 100-89Μπακς-Ιντιάνα Πέισερς 98-93Ντάλας Μάβερικς-Σίξερς 107-100