Τριάρα με Σάλπι-Κλάους ο ΠΑΟΚ στα Γιάννινα

Με δύο γκολ του Σαλπιγγίδη και ένα του Αθανασιάδη, ο ΠΑΟΚ κέρδισε 3-1 τον ΠΑΣ στα Γιάννινα και έχει εδραιωθεί στη 2η θέση, οκτώ βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό και έξι μπροστά από Τρίπολη και ΑτρόμητοΑπόλυτα αποτελεσματικός ο ΠΑΟΚ πέρασε σαν... σίφουνας
από τους Ζωσιμάδες, καταφέρνοντας με τέσσερις τελικές να σημειώσει τρία τέρματα. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη δέχτηκε μεγάλη πίεση στα πρώτα λεπτό του αγώνα, αλλά ο Χακόμπο κράτησε το μηδέν και έβαλε τις βάσεις της νίκης στο α' μέρος με τέρματα των Σαλπιγγίδη και Αθανασιάδη. Η επιθετικότητα των γηπεδούχων, που έχουν παράπονα από την διαιτησία του Παππά (ειδικά για το γκολ, που προηγήθηκε ο ΠΑΟΚ), δεν διατηρήθηκε στην επανάληψη και με δεύτερο γκολ του Σαλπιγγίδη στο 67' ο Δικέφαλος σφράγισε το τρίποντο, κλείνοντας ιδανικά το πρωτάθλημα για το 2012. Το μόνο, που κατάφερε ο ΠΑΣ ήταν να μειώσει με τον Ιλιτς στο 76' και ενώ το ματς είχε κριθεί.Ουσιαστικός και... κυνικός στο α' μέρος ο ΠΑΟΚ, που αγωνίστηκε με 4-3-3, κατάφερε με δύο τελικές να σκοράρει δύο φορές και να πάρει σαφέστατο προβάδισμα νίκης. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και η παρουσία του Χακόμπο, που ήταν σε ετοιμότητα κάθε φορά, που απείλησε ο ΠΑΣ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και είχαν τρεις ευκαιρίες στο 5λεπτο, αλλά και στις τρεις ο Χακόμπο δήλωσε... παρών. Οι θεσσαλονικείς όμως ισορρόπησαν, ανέλαβαν τον έλεγχο και κέρδισαν μέτρα προς την περιοχή του ΠΑΣ, φτάνοντας στο γκολ στο 20' στην πρώτη τους ουσιαστικά επικίνδυνη φάση.Ο Παππάς σφύριξε έμμεσο (δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν κάνει επαφή ο Τσουκαλάς πριν μπλοκάρει ο Φεγκρούς), γεγονός που σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών. Αυτό πάντως δεν εμπόδισε τον Σαλπιγγίδη να ανοίξει το σκορ για να ακολουθήσει στο 32' και δεύτερο τέρμα. Ο Κάτσε με εξαιρετική κάθετη έβγαλε τετ α τετ τον Αθανασιάδη και αυτός με υποδειγματικό σκάψιμο νίκησε τον Φεγκρούς, γράφοντας το 2-0. Ο ΠΑΣ πίεσε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αλλά οι Κοροβέσης και Ιλιτς δεν βρήκαν στόχο με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κρατήσουν το μηδέν.Στην επανάληψη οι παίκτες του Δώνη έδειξαν ξεκάθαρη διάθεση να δώσουν χώρο στους γηπεδούχους και να παίξουν με αμυντικούς προσανατολισμούς ούτως ώστε να διασφαλίσουν το προβάδισμά τους. Ο ΠΑΣ είχε την κατοχή, αλλά δεν ήταν το ίδιο επιθετικός με το α' 45λεπτο και δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί τη χαλαρότητα και τα πολλά λάθη των φιλοξενουμένων στη μεσαία γραμμή, με αποτέλεσμα ο Χακόμπο να μην απειλείται. Ουσιαστικά το ματς κυλούσε στα μέτρα του Δικεφάλου, που δεν ανησυχούσε και φαινόταν να κρατάει σφιχτά το τρίποντο.Κάτι που αποδείχθηκε περίτρανα στην φάση του 67' με τον ΠΑΟΚ να δίνει συνέχεια στην εξαιρετική του αποτελεσματικότητα. Στην πρώτη του καλή ευκαιρία στην επανάληψη, απόρροια συνεργασίας των Λίνο και Λόρενς, ο Σαλπιγγίδς έγραψε από κοντά το 3-0, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Ο ΠΑΣ δεν τα παράτασε και κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής στο 76' με τον Ιλιτς, αλλά στο τελευταία τέταρτο δεν είχε ούτε τον απαιτούμενο χρόνο, ούτε τα ψυχικά αποθέματα για να πετύχει κάτι περισσότερο.