Τριάρα, αποθέωση και ξανά στο... +2 ο Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για ακόμη ένα παιχνίδι, όμως έφτασε στον σκοπό του, που ήταν η νίκη και οι τρεις βαθμοί, με σκορ 3-0 και επέστρεψε στην κορυφή, έχοντας δύο βαθμούς απόσταση από τον δεύτερο Ολυμπιακό. Ο Κλέιτον προσπάθησε να λύσει τον... γόρδιο δεσμό στο πρώτο μέρος, με τους πράσινους να διαμαρτύρονται και για μία περίπτωση πέναλτι πάνω στον Βραζιλιάνο, κινδύνεψε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου,
με τον Καρνέζη να τον κρατάει ζωντανό και πήρε τη νίκη με... σλάλομ του Χριστοδουλόπουλου, που του έκλεψε τη... δόξα ο Τοτσέ στο 78', με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη στο 89' και γυριστό σουτ του Πετρόπουλου στις καθυστερήσεις. Αποθεώθηκαν από τον κόσμο τους οι πράσινοι και ο Φερέιρα στο φινάλε.Προτίμησε Μαυρία από τον ΛάζαροΟ Φερέιρα, που δεν είχε στην διάθεσή του τους τραυματίες Κουίνσι, Λέτο και τον άρρωστο Κατσουράνη, επέλεξε τον Μαυρία αντί του Χριστοδουλόπουλου για το αριστερό "φτερό" της επίθεσης, ενώ ο Βιτόλο έπαιξε στα χαφ αντί του Κατσούρ. Οι υπόλοιποι εννιά ήταν οι αναμενόμενοι. Καρνέζης κάτω από τα γκολπόστ, οι Μαρίνος, Σαριέγκι, Μπιέρσμιρ, Σπυρόπουλος στην άμυνα, ο Σιμάο αμυντικό χαφ, ο Ζεκά δεξί "φτερό" και ο Κλέιτον πίσω από τον προωθημένο Τοτσέ.Δεν φοβήθηκε το ματς ο ΟυζουνίδηςΜε επιθετική ενδεκάδα παρέταξε την Ξάνθη ο Ουζουνίδης. Ο Βιβιανί ήταν κάτω από τα δοκάρια, δεξιά ο Μπέρτος, αριστερά ο Εντιμάρ και στο κέντρο της άμυνας οι Στάσιακ και Κομεσιδης. Στα χαφ οι Βασιλακάκης και Φλίσκας, δεξιά ο Βλαχοδήμος, αριστερά ο Πόι και ο Μάνταλος, πίσω από τον προωθημένο Μαρκόφσκι.Ο,τι έκανε ο ΚλέιτονΟ Παναθηναϊκός αν και είχε την κατοχή της μπάλας (65%-35% στο πρώτο μέρος) δεν μπορούσε να πατήσει στην περιοχή της Ξάνθης και να απειλήσει. Ο μοναδικός επικίνδυνος παίκτης των πρασίνων ήταν ο Κλέιτον που με σουτ έξω από την περιοχή και μία κεφαλιά εντός προσπάθησε να νικήσει ανεπιτυχώς τον Βιβιανί.Φωνάζουν για πέναλτι οι πράσινοιΣτο 38ο λεπτό, και πάλι ο Κλέιτον, μπήκε στην περιοχή, τσίμπησε την μπάλα και ο Κομεσίδης, όπως φάνηκε και στο ριπλέι, τον ανέτρεψε, ωστόσο ο Αρετόπουλος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, με τους πράσινους να φωνάζουν για πέναλτι.Εριξε στη μάχη τον ΛάζαροΜε την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Φερέιρα έριξε στη μάχη τον Χριστοδουλόπουλο, αντί του Μαυρία, όμως η Ξάνθη ήταν αυτή που απείλησε δύο φορές με τον Εντιμάρ και μία με τον Βλαχοδήμο, μέχρι να κάνει αισθητή την παρουσία του ο Παναθηναϊκός με τον Κλέιτον.Πάνω-κάτω η μπάλα και οι ευκαιρίεςΜε την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο τεχνικός των πρασίνων πέρασε και τον Πετρόπουλο, γεμίζοντας την αντίπαλη περιοχή, όμως ο Ουζουνίδης απάντησε με την είσοδο του Μαρσελίνιο αντί του Μάνταλου, ενώ ο Φερέιρα έβαλε και τον Καραγκούνη στη θέση του Κλέιτον. Το παιχνίδι έγινε... γκραν-γκινιόλ με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη για τις δυο ομάδες.Σόλο Χριστοδουλόπουλου, γκολ ΤοτσέΗ... λύτρωση για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 78' με τον Χριστοδουλόπουλο να κάνει... σόλο, περνώντας 3 παίκτες της Ξάνθης, να σουτάρει, η μπάλα κόντραρε στον Φλίσκα και πήρε κατεύθυνση προς