Τρένο ο Ηρακλής, "Χ" στην Αμφισσα ο Βόλος!

17:12 2/2/2014 - Πηγή: Sport.gr
Με τις αναμετρήσεις της 18ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Football League. Στον 1ο όμιλο, ο Ολυμπιακός Βόλου είδε το σερί νικών να σταματά στην Αμφισσα, όπου πήρε 2-2 από τον Φωκικό, ισοφαρίζοντας στο 87'. Μεγάλο διπλό για τα Ψαχνά στην Πάτρα. Στον 2ο
όμιλο, ο Ηρακλής -που τρέχει αήττητο σερί 10 αγώνων- ξεπέρασε το εμπόδιο του Βατανιακού με 3-1. Εντός έδρας ήττα για τη Νίκη Βόλου από τον Αιγινιακό.1ος ΟΜΙΛΟΣΣτην Αμφισσα ο Φωκικός έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό Βόλου, προηγήθηκε δύο φορές, ωστόσο οι Βολιώτες είχαν ισάριθμες απαντήσεις, ισοφαρίζοντας με τον Πινδώνη στο 87'.Μεγάλο διπλό πέτυχε στην Πάτρα ο Ηρακλής Ψαχνών, επικρατώντας 1-0 της... ανεβασμένης τελευταία Παναχαϊκής, χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Χρήστος Πατσατζόγλου στο 90ό λεπτό με πέναλτι.Στο Μενίδι ο Αχαρναϊκός νίκησε εύκολα με 3-0 τον Βύζανατα, έχοντας ως σκόρερ τους Νεόφυτο, Σκούφαλη και Καλογερόπουλος. Εύκολη νίκη και για την Επισκοπή, που συνέτριψε 5-1 τη Γλυφάδα στο Ρέθυμνο, με τον Γκονζάλες να πετυχαίνει δύο γκολ και τους Δρακάκη, Μαρτσάκη και Σουμπασάκη από ένα. Ο Ταμπάκης πέτυχε το τέρμα της τομής για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις.2ος ΟΜΙΛΟΣΤην 5η σερί νίκη του πέτυχε ο Ηρακλής (10 ματς χωρίς ήττα), επικρατώντας εύκολα 3-1 του Βατανιακού στο Καυτανζόγλειο. Τάι, Ζαχόρα και Στιατραβάνης τα γλολ των γηπεδούχουν. Ο Γιάχης σκόραρε για την ομάδα της Πιερίας.Στο Πανθεσσαλικό, ο Αιγινιακός πήρε μεγάλο διπλό, επικρατώντας 1-0 της Νίκης Βόλου, με τον Ζούρκο να πετυχαίνει το "χρυσό" γκολ στο 82'. Διπλό με το ίδιο σκορ και για τον Απόλλωνα στη Δράμα, 1-0 τη Δόξα με... δράστη τον Πέλκα.Στην Καβάλα, τέλος, ο ΑΟΚ πήρε βαθιά ανάσα, νικώντας με 2-0 τον Πιερικό που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 23΄, όταν και αποβλήθηκε ο Λαζαρίδης. Καπνίδης στο 74' και Πάλλας στο 84' πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων.