Το πρώτο βήμα από την εθνική

Η εθνική γυναικών νίκησε με 69-57 το Ισραήλ για τον ημιτελικό των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ του 2015 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση. Η ομάδα του Τζώρτζη Διακαιουλάκου ήταν πολύ καλή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και διατήρησε το προβάδισμα για 40 λεπτά. Το ημίχρονο έληξε 43-27 υπέρ της Ελλάδας με το Ισραήλ να παίρνει το προβάδισμα μόλις μία φορά στο 4ο λεπτό με 7-8. Οι παίκτριες του Ισραήλ κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά
που άγγιξε τους 22 πόντους, όμως αυτό δεν περιόρισε τις ελληνίδες που έφτασαν στη νίκη με 69-57.Κορυφαία για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα η Αρτεμις Σπανού που σημείωσε 21 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Πολύ καλή εμφάνιση και για την Κατερίνα Σωτηρίου και την Ολγα Χατζηνικολάου που πέτυχαν 13 πόντους, αλλά και την Πέλη Παπαμιχαήλ με 12.Δεκάλεπτα: 21-15, 43-27, 57-44, 69-57Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Καλέντζου, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 13, Σπυριδοπούλου 3, Παπαμιχαήλ 12, Λύμουρα 4 (5 ασ., 3κλ), Σωτηρίου 13 (8ρ.), Κοσμά 3, Σπανού 21 (14ρ, 3κλ)Ισραήλ (Ραμπί): Λεβίτσκι 6, Γκανόρ 6, Αμπράμζον, Κοέν 4, Ντορόν 15, Ζαϊρί 3, Έπσταϊν 19, Ντιαμάντ, Γκαλίνσκι, Λεβί, Φλάισερ 4.Στο άλλο παιχνίδι του ημιτελικού η Βουλγαρία νίκησε την Πολωνία με 59-44.Η εθνική ομάδα θα αναμετρηθεί με το Ισραήλ εκτός έδρας την Τετάρτη (18/06).