Το πάλεψε ο Παγδατής, έχασε με 1-2 από τον Ντελ Πότρο

Ο κύπριος τενίστας, Μάρκος Παγδατής, αν και βρέθηκε πολύ κοντά στην νίκη, δεν τα κατάφερε απέναντι στον αργεντινό, Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο, ηττήθηκε με 1-2 σετ και αποκλείστηκε από την συνέχεια του τουρνουά στο Ντουμπάι.Ο κύπριος κατέκτησε το πρώτο σετ, ο αργεντινός απάντησε στην συνέχεια και ισοφάρισε σε 1-1, ο Παγδατής έκανε μπρέικ στο τρίτο, αλλά στο τέλος δεν άντεξε και έχασε με 1-2 σετ (4-6, 6-4, 7-6), μετά από 2 ώρες και 29 λεπτά.Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, ο Παγδατής έκανε μπρέικ, πήρε προβάδισμα, όμως το νούμερο 7 της παγκόσμιας κατάταξης απάντησε άμεσα και οι δύο τενίστες οδηγήθηκαν στο tie break, όπου ο αργεντινός ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε την πρόκριση.Επόμενος αντίπαλός του Ντελ Πότρο είναι ο ινδός, Σόμντεφ Ντέβαρμαν (Νο. 315).