Το Μαρούσι νίκησε με 90-72 τον Πανελλήνιο εκτός έδρας και έκανε το 2-0 στη σειρά των μικρών τελικών

Το Μαρούσι σκόρπισε τον Πανελλήνιο στην Κυψέλη και απέδειξε για πολλοστή φορά πως μπορεί να παίξει μπάσκετ υψηλού επιπέδου. Οι κίτρινοι επικράτησαν με 90-72 και πλέον χρειάζονται μόλις μία νίκη για να κατακτήσουν την τρίτη θέση και να εξασφαλίσουν ένα εισιτήριο για τα προκριματικά της Ευρωλίγκα.

Μπήκε δυνατά ο ΠανελλήνιοςΛένε πως η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, όμως στην περίπτωση του Πανελλήνιου αυτό δεν ίσχυσε. Οι Ολυμπιονίκες πράγματι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, ήταν αποφασισμένοι να μην επαναλάβουν το νωθρό ξεκίνημα του πρώτο παιχνιδιού και θέλησαν να κόψουν

από νωρίς τα φτερά των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο συνήθης ύποπτος Ντέβιν Σμιθ πέτυχε μετά από τέσσερα λεπτά το 9-2 με καλάθι και φάουλ, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το Μαρούσι ανέβασε στροφές και μείωσε γρήγορα στο καλάθι με τον Μαυροειδή για το 9-11 (6'). Το ματς ισορρόπησε, ο Πανελλήνιος βέβαια κρατούσε τα ηνία και έκλεισε την περίοδο με την λιγότερη δυνατή διαφορά (18-17, 10').