Το Μαρούσι νίκησε με 76-75 τον Κολοσσό Ρόδου στο κλειστό του Αγίου Θωμά

Τι και αν φτιάχτηκε το ρόστερ του την τελευταία στιγμή. Τι και αν τα οικονομικά και διοικητικά του προβλήματα παραμένουν δισεπίλυτα. Το Μαρούσι έφτασε σε ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά σε βάρος του Κολοσσού Ρόδου. Η ομάδα των βορείων προαστίων επικράτησε με 76-75 στο κλειστό του Αγίου Θωμά και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας. Aπό το πρώτο δεκάλεπτο η μάχη μεταξύ των δύο ομάδων ήταν σκληρή και αμφίρροπη. Το Μαρούσι όμως ήταν αυτό που ήλεγχε το ρυθμό του αγώνα και γι΄αυτό τον λόγο βρέθηκε περισσότερες φορές μπροστά στο σκορ κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Η μεγαλύτερη διαφορά για την ομάδα των βορείων προαστίων επιτεύχθηκε με τρίποντο του Κογιαντίνοβιτς για το 12-8, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε στο +3 για τους κίτρινους (20-17).Ο Κολοσσός αν και δεν μπορούσε να πάρει τα ηνία του ματς βρίσκονταν σταθερά κοντά στο σκορ, χάρη κυρίως στην πολύ καλή του άμυνα, η οποία κράτησε στους 13 πόντους την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή. Το 33-31, αποτέλεσμα του πρώτου μέρους δεν ήταν αποθαρρυ