Το γύρισε και προκρίθηκε η Τσέλσι, στους "8" Λάτσιο, Μπορντό, Φενέρ

H Τσέλσι ανέτρεψε το 0-1 της Ρουμανίας, κερδίζοντας με 4-1 την Στεάουα στο Λονδίνο και πήρε την πρόκριση για τους "8" του Europa League. Διπλασίασαν τις νίκες τους Λάτσιο, Μπορντό, η Φενέρ αν και με ισοπαλία προκρίθηκε, ενώ η Νιούκαστλ πήρε το εισιτήριο στο 93' με γκολ του Παπίς Σισέ.Για την Τσέλσι άνοιξε το σκορ ο Μάτα στο 34ο λεπτό, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, όμως η Στεάουα με τη λήξη του ημιχρόνου έφερε
το ματς στα ίσια (1-1) με τον Σιριτσες.Ο Τζον Τέρι στο 58' έκανε το 2-1 για τους Λονδρέζους, αλλά αυτό το γκολ δεν αρκούσε, αφού οι "μπλε" ήθελαν ακόμη ένα για να προκριθούν. Τελικά, η πίεση απέφερε καρπούς στο 71ο λεπτό με σκόρερ τον Φερνάντο Τόρες.Στην Γαλλία η Μπενφίκα διπλασίασε τις νίκες της επί της Μπορντό (2-3) και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση. Ο Ζαρντέλ στο 30' άνοιξε το σκορ για τους Αετούς, ο Ντιαμπατέ ισοφάρισε προσωρινά στο 74', με τον Οσκαρ Καρντόσο να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους Πορτογαλους στο αμέσως επόμενο λεπτό... Ο Ζαρντέλ με... αυτογκόλ στο 90' έκανε το 2-2, αλλά κα πάλι ο Οσκαρ Καρντόσο στο 91' σκόραρε για την Μπενφίκα κάνοντας το 2-3.Στη Ρώμη η Λάτσιο νίκησε 3-1 την Στουτγάρδη με δύο τέρματα του Λίμπορ Κόζατς στο ξεκίνημα (6', 8'), με τον Χάζναλ απλώς να πετυχαίνει το γκολ της τιμής για τους Γερμανούς. Στο 88' ο Κόζατς σημείωσε χατ-τρικ για τους Λατσιάλι.Στην Τουρκία ο Σαλίχ Ουκάν στο 44' άνοιξε το σκορ για τη Φενέρ, για να έρθει ο Βλαντιμιρ Νταρίντα στο 61' να ισοφαρίσει σε 1-1 για την Βικτόρια Πλζεν, αλλά οι Τούρκοι είχαν πάρει την πρόκριση από το πρώτο ματς.Λάτσιο-Στουτγάρδη 3-1Μπορντό-Μπενφίκα 2-3Νιούκαστλ-Ανζί 1-0 Τσέλσι-Στεάουα 3-1Φενέρμπαχτσε-Βικτόρια Πλζεν 1-1