Το... έσωσε στο 87` η Σάλκε

H Σάλκε πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει την Μπάγερν Λεβερκούζεν και να την πλησιάσει περισσότερο στην τρίτη θέση της Bundesliga. Το ντέρμπι των δύο ομάδων ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 2-2.Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε με 2-0 στην αναμέτρηση, αλλά η Σάλκε με αντεπίθεση στο τελευταίο 20λεπτο κατάφερε να φτάσει στο τελικό 2-2.Το σκορ του αγώνα άνοιξε στο 39` ο Ρολφς για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Κάισλινγκ έκανε
το 2-0 για τη Λεβερκουζέν, αλλά η Σάλκε κατάφερε να αντιδράσει.Με γκολ του Πούκι στο 71` και εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ράφαελ στο 87` έσωσε την... παρτίδα και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας.Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 29ης αγωνιστικής:Παρασκευή (12/4)Φράιμπουργκ - Ανόβερο 3-1 (24' αυτ. Σουλτς, 44' Κρούζε, 73' Σμιντ - 36' Ράους)Σάββατο (13/4)Βόλφσμπουργκ-Χοφενχάιμ 2-2 (13' Αρνολντ, 86' Νάλντο - 35' πεν. Σαλίχοβιτς, 63' Μπεκ)Γκρόιτερ Φιρτ-Ντόρτμουντ 1-6 ( 71' Πριμπ - 12', 45' Γκέτσε, 15', 33' Γκιουντογκάν, 29' Μπλαστσικόφσκι, 81' Λεβαντόφσκι)  Μάιντς-Αμβούργο 1-2 (86' Πάρκερ - 61', 81' Σον)Μπάγερν-Νυρεμβέργη 4-0 (5' Μπόατενγκ, 17' Γκόμες, 24' Ραφίνια, 56' Σακίρι)Φορτούνα Ντίσελντορφ-Βέρντερ Βρέμης 2-2 (2', 48' Ρέσινγκερ - 16' Γιούνοβιτς, 70' αυτ. Λάτκα)Σάλκε - Λεβερκούζεν 2-2 (71` Πούκι, 87` Ράφαελ - 39` Ρολφς, 57` Κάισλινγκ)Κυριακή (14/4)Στουτγκάρδη - Γκλάντμπαχ (16:30GR)Άουγκσμπουργκ - Φρανκφούρτη (18:30GR)