Την πρώτη θέση του Β' ομίλου κατέκτησε η Φινλανδία, 3-2 τη Λετονία

Την πρώτη θέση του Β' ομίλου κατέκτησε η Φινλανδία, επικρατώντας 3-2 της Λετονίας. Οι φινλανδοί ανά διαστήματα έπαιξαν όμορφο βόλεϊ και τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους μαχητικούς παίκτες του Ραϊμόν Βίλντε. Ακόμη και με ήττα βέβαια με 3-2, η Φινλανδία είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση του ομίλου και τώρα υποδέχεται την Ελλάδα στον τελευταίο αγώνα του Β' γύρου.

Το πάνω χέρι στην αναμέτρηση θέλησαν να πάρουν οι φινλανδοί, μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι, οι λετονοί όμως παίζοντάς τα

όλα για όλα πίεσαν τόσο στο σερβίς, χαλώντας την υποδοχή των αντιπάλων τους, όσο και στην επίθεση. Μπορεί το πρώτο σετ να πήγε οριακά στο συγκρότημα του Μάουρο Μπερούτο, με 27-25, η συνέχεια όμως ανήκε στους λετονούς.

Με μπλοκ που έχτιζε τείχη στην φινλανδική επίθεση, αλλά και αυτοθυσία στην πίσω ζώνη, οι παίκτες του Ραϊμόν Βίλντε έκαναν περίπατο στα δυο επόμενα σετ, θυμίζοντας την ομάδα του πρώτου γύρου. Χαρακτηριστικό είναι το σκορ σε αυτά τα δυο σετ 25-14 και 25-12 (!).