Την πρώτη εντός έδρας νίκη της πανηγυρισε η Γκλάντμπαχ, 1-0 την Σάλκε

Την πρώτη εντός έδρας νίκη της πανηγύρισε η Γκλάντμπαχ, που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 2ο λεπτό, επικράτησε με 2-1 της Σάλκε στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής και μπορεί και πάλι να ελπίζει στην παραμονή της στην Bundesliga. Η ομάδα του Φέλιξ Μάγκατ άνοιξε το σκορ με το καλημέρα, με τον Κλούγκε να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 2ο μόλις λεπτό του αγώνα.Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για την Σάλκε, με τους γηπεδούχους να περνούν στην αντεπίθεση. Στο 12ο
λεπτό ο Ρέους ισοφάρισε σε 1-1 και στο 23` ο Ιντρίσου έβαλε την Γκλάντμπαχ μπροστά στο σκορ με 2-1.Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και η Γκλάντμπαχ πανηγύρισε μία πολύτιμη νίκη, που την φέρνει να ισοβαθμεί στην τελευταία θέση με την Στουτγκάρδη, ενώ η Σάλκε έχασε την ευκαιρία να μπει στην κορυφαία δεκάδα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 23ης αγωνιστικής:
Παρασκευή (18/02)
Νυρεμβέργη - Αϊντραχτ Φρανκφούρτης: 3-0 (67` Σκίμπερ, 87` Μακ, 90` Κοέν)Σάββατο (19/02)