Την κόντραρε για ένα μισάωρο... (vid.)

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε σκούρα στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης, όταν όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Φαλκάο, αλλά από εκεί και πέρα ανέλαβαν τα ηνία ο Μέσι και η παρέα του και οδήγησαν τους "μπλαουγκράνα" σε άνετη νίκη με 4-1 και δείχνουν να καθαρίζουν από νωρίς την υπόθεση "τίτλος" στην ισπανία. Άλλα δύο γκολ πρόσθεσε ο Μέσι στο ρεκόρ του και έφτασε τα 90 για φέτος!Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με το
πόδι πατημένο στο γκάζι και απείλησαν στο 8' με τον Φαλκάο να σημαδεύει με κεφαλιά το δοκάρι. Στο 24', ο κολομβιανός μπήκε στη περιοχή αλλά υπό την πίεση του Πουγιόλ δεν σημάδεψε σωστά με το αριστερό και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.Ό,τι δεν κατάφερε ο επιθετικός της Ατλέτικο στις δύο αυτές περιπτώσεις, το κατάφερε στην τρίτη και... φαρμακερή, όταν βγήκε φάτσα με τον Βαλντέζ μετά από ωραία προσπάθεια, "έσκαψε" τη μπάλα και έκανε το 0-1 στο 31'.Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αντριάνο συνέκλινε από τα δεξιά και με αριστερό σουτ έξω από τη περιοχή πέτυχε ένα φοβερό γκολ και ισοφάρισε για την Μπαρτσελόνα σε 1-1. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή με γκολ του Μπουσκέτς μετά από φάση διαρκείας στη περιοχή της Ατλέτικο.Στο 57' είχε έρθει η ώρα του Μέσι να σκοράρει, όταν από το ύψος της περιοχής πήρε τη μπάλα και πλάσαρε όμορφα τον Κουρτουά για το 3-1, ενώ ο ίδιος παίκτης, εκμεταλλευόμενος λάθος στην άμυνα της Ατλέτικο στο 88', διαμόρφωσε το τελικό 4-1, με τη Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει με 9 βαθμούς από τη δεύτερη Ατλέτικο και να έχει σαφές προβάδισμα για τον τίτλο.