Θύμισε τον περσινό ΠΑΣ, 2-0 τον Εργοτέλη

Με δύο γκολ του Ντε Βινσέντι ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε τον Εργοτέλη 2-0 στους Ζωσιμάδες για την 15η αγωνιστική της Super LeagueΣτις νίκες επέστρεψε ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά από τρεις σερί ήττες. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη θύμισε τον περσινό ΠΑΣ, που με εξαιρετικές εμφανίσεις κέρδισε στους αγωνιστικούς χώρους ευρωπαϊκό εισιτήριο. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ντε Βινσέντι, που με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο,
υπέγραψε την επιτυχία των γηπεδούχων, που ξεκόλλησαν από τους 17 βαθμούς και αναρριχήθηκαν στην 7η θέση, πλησιάζοντας την πεντάδα. Σε κακή μέρα βρέθηκε η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, που έμεινε στους 18 βαθμούς, ενώ διαμαρτύρεται δίκαια για ακυρωθέν γκολ του Μπαντιμπαγκά.Τον περσινό καλό του εαυτό θύμισε ο ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στους κρητικούς. Οι γιαννιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, δείχνοντας από την αρχή πως θέλουν να γίνουν το απόλυτο αφεντικό. Ο Τσουκαλάς απείλησε στο 3' και στο 10' ο Τζημόπουλος κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα του Σαρρή. Παρά την κακή εκτέλεση, ο Ντε Βινσέντι ευστόχησε και άνοιξε το σκορ.Ο αργεντίνος με τον Βίλα και τον Τσάβες ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και οι τρεις τους δημιουργούσαν πολλά προβλήματα στην άμυνα του Εργοτέλη. Ο Ιλιτς ωστόσο ήταν άστοχος και σπαταλούσε τις ευκαιρίες, που έφτιαχναν οι συμπαίκτες του. Οι παίκτες του Εργοτέλη από την άλλη περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και επιθετικά είχαν να επιδείξουν μόνο ένα καλό σουτ του Ρομάνο στο 6'.Στην επανάληψη ο ΠΑΣ μπήκε εκ νέου δυνατά και δεν άργησε να κλειδώσει το τρίποντο.  Ο Ιλιτς στο 46' απώλεσε μία ακόμα καλή στιγμή, ο Αθανασίου στο 49' απόκρουσε καλό σουτ του Ντάσιου, αλλά ένα λεπτό αργότερα δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στην κεφαλιά του Ντε Βινσέντι, που διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του γκολ, όσο και της ομάδας του.Ο Εργοτέλης έβγαλε στη συνέχεια αντίδραση, αλλά δεν κατάφερε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος. Στο 60' ο Βελλίδης είπε "όχι" σε πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Πελέ, ενώ στο 63' ακυρώθηκε κακώς για οφσάιντ γκολ του Μπαντιμπαγκά, που θα μπορούσε να αλλάξει τις ισορροπίες. Ο ΠΑΣ επέλεξε στο τελευταίο διάστημα του αγώνα να ρίξει ρυθμούς, να δώσει μεγαλύτερη προσοχή στην αμυντική λειτουργία, ο Εργοτέλης είχε δύο καλές στιγμές με Μπαντιμπαγκά και Βερπακόφσικς, ωστόσο το 2-0 υπέρ του ΠΑΣ δεν άλλαξε.