"Θύμα" του Τζόρβα η Ιντερ, νίκη της Παλέρμο με 4-3

Με τον Αλέξανδρο Τζόρβα βασικό και να κάνει ντεμπούτο, η Παλέρμο ξεκίνησε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Ιταλίας, σημειώνοντας σπουδαία νίκη στη Σικελία επί της Ιντερ, την οποία και κέρδισε με 4-3, παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ. Από δύο γκολ σημείωσαν οι Μίκολι και Μιλίτο. Οι νερατζούρι ευτύχησαν να προηγηθούν στο α' ημίχρονο με τον Ντιέγκο Μιλίτο να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 33'. Στην
επανάληψη τα γκολ έπεφταν... βροχή με συνεχή εναλλαγή στο σκορ και τα συναισθήματα.Με την έναρξη του β' ημιχρόνου ο Μίκολι ισοφάρισε στο 48', αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Μιλίτο νίκησε από την άσπρη βούλα του πέναλτι τον Τζόρβα, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.Δεν το κράτησαν για πολύ όμως, καθώς στο 54' ο Ερνάντες ισοφάρισε, δίνοντας το σύνθημα της αντεπίθεσης για τους σικελούς. Η αντεπίθεση μεταφράστηκε σε δύο τέρματα, ένα του Μίκολι και ένα του Πινίγια, στο 86' και το 88' αντίστοιχα, τα οποία και έριξαν την Ιντερ στο καναβάτσο.Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι νερατζούρι ήταν να μειώσουν με το παρθενικό γκολ του Φορλάν στις καθυστερήσεις, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα στην πρώτη επίσημη αγωνιστική υποχρέωση των Κυπελλούχων Ιταλίας στο πρωτάθλημα.