Θετικό ξεκίνημα για Φέντερερ

Το Roland Garros ξεκίνησε με τον Ρότζερ Φέντερερ να δίνει τον πρώτο του επιτυχημένο αγώνα εναντίον του Πάμπλο Καρένο-Μπούστα επικρατώντας με 3-0 σετ.Θετικά ξεκίνησε ο ελβετός τενίστας το γαλλικό όπεν μετά τη νίκη του με 3-0 σετ (6-2, 6-2, 6-3) επί του Πάμπλο Καρένο-Μπούστα, ο οποίς έκανε την πρώτη του εμφάνιση
στο Παρίσι. Ο 21χρονος ισπανός πραγματοποιεί μία εξαιρετική χρονιά και αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο Roland Garros εναντίον του Φέντερερ. Ο Φέντερερ έπιασε πολύ καλή επίδοση στο Philippe Chatrier κυριαρχώντας στο κεντρικό κορτ της διοργάνωσης, σημειώνοντας 7 μπρέικ πόιντς. Ο νεαρός Καρένο-Μπούστα έδειξε κάποια πολύ καλά στοιχεία του ταλέντου του και πλέον αναμένεται η εξέλιξή του. Ο αντίπαλος του Φέντερερ για τον δεύτερο γύρο θα είναι ο νικητής από το ζευγάρι Ντέβαρμαν-Ντε Λα Νάβα.Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Suzanne Lenglen με τον Ζιλ Σιμόν να πανηγυρίσει τη νίκη με 3-2 σετ επί του Λέιτον Χιούιτ μετά την ολική ανατροπή που πέτυχε. Ο γάλλος τενίστας νίκησε τον αυστραλό με 3-6, 1-6, 6-4, 6-1, 7-5 και πανηγύρισε μαζί με τους συμπατριώτες του. Καθοριστικό σημείο ήταν το τρίτο σετ όταν ο Σιμόν κατάφερε να μειώσει σε 2-1 σετ και να αρχίσει την ανατροπή του. Ο γάλλος είχε την ευκαιρία στο τελευταίο σετ να καθαρίσει το παιχνίδι, καθώς είχε το προβάδισμα με 5-0 γκέιμς. Ομως, ο Λέιτον ισοφάρισε σε 5-5. Τελικά, ο Σιμόν έφτασε στο 7-5 κερδίζοντας το παιχνίδι και τη πρόκριση για την επόμενη φάση. Στην τρίτη του παρουσία στο παριζιάνικο Major, ο Μίλος Ράονιτς χρειάστηκε 4 σετς για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ξαβιέ Μαλίς, κερδίζοντας τον έμπειρο Βέλγο με 6-2, 6-1, 4-6, 6-4.Το εισιτήριο για τη φάση των "64" πήρε και ο Κέβιν Άντερσον, Νο23 της διοργάνωσης, ο οποίος νίκησε με 6-3, 7-5, 6-4 τον Ίλια Μαρτσένκο.