Θέλει δουλειά και... μεταγραφές

21:52 8/7/2013 - Πηγή: Sport.gr
Τα... πιτσιρίκια του Παναθηναϊκού (συν τους Καρνέζη, Ζέκα, Μπαϊράμι) δεν μπόρεσαν να κοιτάξουν στα μάτια την Ανόρθωση και ηττήθηκαν 0-2 από την κυπριακή ομάδα στο δεύτερο, ουσιαστικό πρώτο δυνατό φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, παρουσία και του Γιάννη Αλαφούζου. Οσο κρατούσε ο Καρνέζης, κάνοντας 3 εντυπωσιακές επεμβάσεις στο πρώτο μέρος, οι πράσινοι
ήταν μέσα στο ματς έχοντας ένα καλό 15λεπτο στο ξεκίνημα, με ορεξάτο τον νεαρό Μουζακίτη. Λίγα πράγματα ο Μπαϊράμι, έπαιξε για 25 λεπτά, αλλά ως... στόπερ ο Μέντες, δοκιμάστηκε ξανά σε ολόκληρο το παιχνίδι ο Ααράμπ, αλλά δεν... πείθει. Η ουσία είναι ότι το Τριφύλλι χρειάζεται δουλειά και κυρίως παίκτες. Θέλει μεταγραφές έτοιμων ποδοσφαιριστών που θα έρθουν να πάρουν θέση στην ενδεκάδα, καθώς οι νεαροί όσο ταλέντο κι αν έχουν δεν μπορούν να επωμιστούν το βάρος της φανέλας.Με 4-3-3 παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Γιάννης Αναστασίου. Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Καρνέζης, με τετράδα στην άμυνα τους Αναστασόπουλο, Ααράμπ, Ρισβάνη και Χουχούμη από δεξιά προς τα αριστερά. Στην μεσαία γραμμή, ο Λαγός ήταν το μοναδικό αμυντικό χαφ, έχοντας μπροστά του Ζέκα και Σταματάκη ως εσωτερικούς χαφ. Στην επίθεση, ο Μπαϊράμι αριστερά, ο Μουζακίτης δεξιά και ο Γιαννιτσάνης στην κορυφή.Οι πράσινοι μπήκαν ορεξάτοι στο ματς και προσπαθούσαν με τον Μουζακίτη από τα δεξιά να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ της Ανόρθωσης. Στο 6ο λεπτό, από στημένη φάση και συγκεκριμένα κόρνερ του Μπαϊράμι, είχαν καλή ευκαιρία, όταν ο Ρισβάνης πήρε την κεφαλιά, με τον Βαλβέρδε να αποκρούει.Οι Κύπριοι+ μετά το πρώτο τέταρτο ισορρόπησαν και πήραν τα ηνία του αγώνα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 14', όταν ο Αλέξα βρέθηκε μόνος στην καρδιά της πράσινης άμυνας, αλλά ο Καρνέζης με εντυπωσιακό τρόπο τον σταμάτησε. Ο διεθνής γκολκίπερ ενήργησε θετικά και στο 30', όταν ο Ρισβάνης έχασε τον Οκκά, που βγήκε τετ α τετ, αλλά και πάλι ο Καρνέζης είπε "όχι". Το ίδιο έπραξε και στο 45' σε σουτ του Οχαγιόν από πλάγια θέση. Ενδιάμεσα (26'), ο Παναθηναϊκός είχε μια καλή στιγμή με τον Μουζακίτη να βγάζει κάθετη στον Γιαννιτσάνη, αλλά το σουτ του νεαρού φορ ήταν αδύναμο.Με την έναρξη του β' μέρους ο Αναστασίου προχώρησε σε 4 αλλαγές. Στο παιχνίδι μπήκαν οι Δώνης, Κουσίδης, Σπυρόπουλος και Ντίνας στις θέσεις των Χουχούμη, Μπαϊράμι, Ζέκα και Μουζακίτη. Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο 50' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αντιτς, το οποίο υπέδειξε ο ρέφερι σε χέρι του Δώνη (σ.σ. ήταν στο τείχος...), ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Οχαγιόν...Στο 65ο λεπτό, ήταν η ώρα για το ντεμπούτο του Μέντες, ο οποίος πέρασε στη θέση του Ρισβάνη, ενώ ο Αναστασίου ξεκούρασε και τον Καρνέζη, δίνοντας χρόνο στο νεαρό γκολκίπερ Αναγνωστόπουλο. Ο Ολλανδός χρησιμοποιήθηκε ως στόπερ και όχι στην φυσική του θέση, αυτή του αμυντικού χαφ... Ισως επειδή έχει λίγες προπονήσεις στα πόδια του με τους πράσινους και η θέση απαιτεί λιγότερα τρεξίματα...Η Ανόρθωση στο 75' με δυνατό σουτ του Ζαχαρία Θεοδώρου στην δεξιά γωνία του Αναγνωστόπουλου έκανε το 2-0. Ο σκόρερ της κυπριακής ομάδας είχε μόλις 1 λεπτό που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Μαραγκού... Ο Παναθηναϊκός ήταν ανύπαρκτος δημιουργικά και επιθετικά στο β' μέρος και δεν απείλησε καμία φορά την Ανόρθωση.Παναθηναϊκός: Καρνέζης (64’ Αναγνωστόπουλος), Ρισβάνης (64’ Μέντες), Ααράμπ, Αναστασόπουλος, Χουχούμης (46’ Σπυρόπουλος), Λαγός, Ζέκα (46’ Δώνης), Σταματάκης, Μουζακίτης (46’ Ντίνας), Μπαϊράμι (46’ Κουσίδης), Γιαννιτσάνης.Ανόρθωση: Βαλβέρδε, Άντιτς, Παβίσεβιτς, Αλέξα, Οχαγιόν (84’ Αβραάμ), Μαραγκός (73’ Θεοδώρου), Γκριγκαλασβίλι (46’ Κολαούτι), Λαϊφης (88’ Λοϊζίδης), Φοφανά, Γκαλαμάζ (86’ Οικονόμου), Οκκάς.