Τέταρτη ήττα του Παναθηναϊκού, 77-79 από Κούτσα (vid.)

Στην 4η ήττα του σε 7 παιχνίδια στην φετινή Ευρωλίγκα, υποχρεώθηκε ο Παναθηναϊκός από την Λαμποράλ Κούτσα στη Βασκονία. Οι πράσινοι επέστρεψαν από το -21, αλλά διαδοχικά λάθη στα τελευταία 2 λεπτά και ένα άστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη στην εκπνοή τού στέρησαν τη νίκη.Οι Βάσκοι, παρά τη σημαντική απουσία του Νοτσιόνι, ξεκίνησαν ζεστοί και προηγήθηκαν 9-0, με δύο τρίποντα του Γέλινεκ και ένα του Ερτέλ. Στο 5' οι πράσινοι πέτυχαν το πρώτο τους εντός πεδιάς καλάθι με τον Διαμαντίδη, μειώνοντας
σε 13-7, αλλά ένα γρήγορο σερί 8-0 των γηπέδούχων διαμόρφωσε το 21-7 στο 6'. Ο Ματσιούλις με δύο διαδοχικά τρίποντα μείωσε σε 21-13 και στη συνέχεια ο Σαν Εμετέριο πήρε φωτιά! Έχοντας 4/4 τρίποντα, διαμόρφωσε το 34-19 της πρώτης περιόδου, με την Λαμποράλ να έχει 7/8 έξω από τα 6,75μ. και τον Παναθηναϊκό να έχει σημειώσει τους 10 από τους 19 πόντους του με βολές! Ενδεικτικό του ότι οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη, πέρα από τα προβλήματα στην άμυνα, παρέπαιαν και στην επίθεση.Με τον Σαν Εμετέριο να πετυχαίνει 5ο τρίποντο, τον Χοντζ να τον ακολουθεί και τους Βάσκους να έχουν 9/10 (!), ο Παναθηναϊκός είχε δεχθεί 42 πόντους σε 13 λεπτά (!!!) και το σκορ ήταν σε... νταμπλ επίπεδα (42-21). Ο Διαμαντίδης "ντύθηκε"... Βάσκος και απάντησε δύο φορές από τα 6,75μ., ο Ούκιτς έφτασε τους 11 πόντους και ο Παναθηναϊκός μείωσε 47-30. Ενα νέο τρίποντο από τον Κελάτι, όμως, έφερε την Λαμποράλ πάλι στο +21 (53-32) στο 17'. Στο σημείο εκείνο, ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε. Έπαιξε άμυνα, πήρε τα ριμπάουντ, βρήκε λύσεις και με ένα τρίποντο του Ματσιούλης στην εκπνοή, ολοκλήρωσε ένα επιμέρους σκορ 2-12, με το οποίο διαμορφώθηκε το 55-44 του ημιχρόνου.Στο 23' η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό μετά από πολύ ώρα (55-47), χάρη σε τρεις βολές από τους Λάσμε και Ματσιούλις. Το μομέντουμ ήταν με τον Παναθηναϊκό και όλα έδειχναν ότι αργά ή γρήγορα θα γυρίσει το παιχνίδι. Η ελληνική ομάδα έπαιζε άμυνα, οι Βάσκοι ήταν αδιανόητο να συνεχίσουν τα τρομακτικά τους ποσοστά και στο 26' με τρίποντο του Φώτση, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωνε ένα επιμέρους σκορ 2-21 και ισοφάρισε 57-57!Ο Σαν Εμετέριο έχανε και τις βολές, η Λαμπροράλ είχε σημειώσει ένα καλάθι και με μια βολή του Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός πέρασε πρώτη φορά μπροστά με 57-58. Ομως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα γρήγορο 5-0 για το 62-58 στο 29'. Ο Χοτζ με νέο τρίποντο έκανε το 65-60, πριν ο Γκιστ διαμορφώσει το 65-62 στο τέλος της 3ης περιόδου.Ο Διαμαντίδης με τρίποντο μείωσε και πάλι στο καλάθι (67-65), αλλά Καουκένας και Μπιέλιτσα κρατούσαν την Λαμπροράλ μπροστά στο σκορ (71-65). Ο Ερτέλ ολοκλήρωσε ένα σερί 7-0 και οι Βάσκοι ξαναβρέθηκαν... ξαφνικά στο +8 (73-65) και ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έκανε το 76-67 στο 35'.Ο Διαμαντίδης με το 5ο του τρίποντο σε 7 προσπάθειες, έφερε τον Παναθηναϊκό στο -5 (76-71) και με γκολ - φάουλ του Ματσούλις η διαφορά έπεσε στο καλάθι (76-74) 3:20 πριν το τέλος. Διαδοχικά λάθη στην επίθεση στα τελευταία λεπτά, όμως στοίχισαν στους πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να "κλέψουν" τη νίκη με τρίποντο του Διαμαντίδη στην εκπνοή.