Τεσσάρα και +4 για τον Παναθηναϊκό στα play off

Αλλαγμένος κατά... 8/11 σε σχέση με το παιχνίδι της Τρίπολης παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Παναιτωλικό. Ο Κοτσόλης ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Βύντρα, Σαριέγκι, Καντέ, Σπυρόπουλο στην άμυνα, τον Βιτόλο αμυντικό χαφ, με τους Καραγκούνη και Ζεκά μπροστά του, τον Κουίνσι στο αριστερό φτερό, τον Ρούντολφ στο δεξί και τον Τοτσέ στην κορυφή της επίθεσης.Από την πλευρά του ο Γιάννης Νταλακούρας παρέταξε τους Αγρινιώτες με δύο αλλαγές
σε σχέση με την... πεντάρα που έριξε η ομάδα του επί του Αρη, καθώς δεν είχε στη διάθεσή του τους τιμωρημένους Γκόλια και Χαριστέα, τις θέσεις των οποίων πήραν οι Αντι και Ρότσα.Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με εκπληκτική ενέργεια του Κουίνσι, ο οποίος έκανε την κούρσα, ξεπέρασε τον Ντολεζάι και από πλάγια θέση πλάσαρε σωστά τον Τζενάμο κάνοντας το 1-0 για τους πράσινους, με τον Φερέιρα να τον χειροκροτάει δείχνοντας πως οι σχέσεις τους έχουν εξομαλυνθεί μετά το πειθαρχικό παράπτωμα του Γκανέζου και την τιμωρία που είχε ακολουθήσει από τον Πορτογάλο τεχνικό πριν από το ματς της Τρίπολης.Οι πράσινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 45', όταν ο Καραγκούνης έκανε την κάθετη για τον Τοτσέ, που γύρισε ωραία του σώμα του και σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Τζενάμο.Ο Γιάννης Νταλακούρας που στο 38' είχε περάσει τον Θεοδωρίδη αντί του Πασά έκανε με την έναρξη της επανάληψης και την δεύτερη αλλαγή του, βάζοντας τον Καραμαλίκη αντί του Ρότσα παίζοντάς τα όλα για όλα. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και είχε τρεις καλές στιγμές με τους Κουίνσι (48'), Ζεκά (49') και Ρούντολφ (50') για να διπλασιάσει τα τέρματά του.Η ιστορία του αγώνα, ωστόσο γράφτηκε σε ένα λεπτό, στο 52ο. Ο Μπουμάλ σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Παναθηναϊκού και έφτασε στον Εντζεγκουέλε που την έστειλε στα δίχτυα, όμως ο επόπτης έδωσε οφσάιντ, απόφαση που δεν τον δικαιώνει, σύμφωνα με το ριπλέι. Στην επόμενη φάση το Τριφύλλι με εκπληκτικό τρόπο (συνεργασία Κουίνσι, Βύντρα με τελικό αποδέκτη τον Τοτσέ που σκόραρε) πέτυχε το 2-0.Μετά το 2-0 και μολονότι ο Φερέρα φρέσκαρε την ενδεκάδα του βάζοντας τους Χριστοδουλόπουλο και Νίνη αντί των Ρούντολφ και Καραγκούνη οι πράσινοι κατέβασαν ταχύτητα και οι Αγρινιώτες άρχισαν να κυνηγάνε κάποιο γκολ δημιουργώντας 4-5 καλές στιγμές με κορυφαίες εκείνες με τον Εντζεγκουέλε (68') και Καμαρά (79') που απέκρουσε σωτήρια κρατώντας το μηδέν.Ο Τοτσέ με διπλή προσπάθεια στο 82' πέτυχε το 3-0, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα και ο Χριστοδουλόπουλος στο 85' έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα κάνοντας το 4-0 για τον Παναθηναϊκό. Στα αξιοσημείωτα το ντεμπούτο του στην Superleague με τη φανέλα του Τριφυλλιού για τον νεαρό γκολκίπερ Αλέξανδρο Ταμπάκη που πέρασε στο τελευταίο πεντάλεπτο στη θέση του Κοτσόλη.