Τεράστιο διπλό ο Απόλλωνας στο Καυτανζόγλειο και κορυφή

Με γκολάρα του Μανιά, ο Απόλλωνας πήρε μεγάλο διπλό (0-1) στο Καυτανζόγλειο επί του Ηρακλή και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League.Η Ελαφρά Ταξιαρχία άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, μ' ένα εξαιρετικό γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση. Ο Κατσίκης έβγαλε με τακουνάκι στον Τσιλιγκίρη από τα αριστερά, ο οποίος άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο και έκανε τη σέντρα για τον Μανιά, που από κοντά με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ηρακλή! Μάλιστα, ο σκόρερ είδει και κίτρινη κάρτα, γιατί πήγε στα κάγκελα και πανηγύρισε μαζί με τους 50 φίλους του Απόλλωνα... Ο Ηρακλής ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαξε την ισοφάριση πριν βγει το ημίχρονο. Στο 33' μακρινή λόμπα του Τάι, που προσπάθησε να κρεμάσει τον Γουμάγια, ο οποίος απομάκρυνε σε κόρνερ παρά το γεγονός ότι η μπάλα έσκασε και πήγαινε μέσα. Ο γκολκίπερ του του Απόλλωνα προσέκρουσε δυνατά και στο δοκάρι στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, αλλά του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και συνέχισε κανονικά το ματς. Στο 43' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λόπεθ, η μπάλα έγλυψε το οριζόντιο δοκάρι του Γουμάγια και έφυγε άουτ!Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ηρακλής έφτασε κοντά στο γκολ και συγκεκριμένα στο 49'. Από πάσα του Ισαάκ στον Λόπεθ, ο Ισπανός επιχείρησε την σέντρα σουτ, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Γουμάγια. Οι Θεσσαλονικείς μολονότι πίεζαν τον Απόλλωνα δεν κατάφεραν να πετύχουν έστω το γκολ της ισοφάρισης και έτσι η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη έφυγε με τεράστιο τρίποντο από το Καυτανζόγλειο, πικραίνοντας τους 5.000 Ηρακλειδείς που βρεθηκαν στις κερκίδες...Ηρακλής (Γιάννης Χατζηνικολάου): Χουάντερσον, Σαββίδης, Βαγγελόπουλος, X. Παληγεώργος, Λόπεθ, Ντατίδης, Ουκάρ, Τάι (46' Ισαάκ), Σουλίδης, Σιατραβάνης (60' Boυτσιάς, 73' λ.τ Χιονίδης), Κιρόφσκι.Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Γουμάγιας, Χατζηζήσης, Χιντζίδης, Δεληζήσης, Ιασωνίδης, Ρόβας, Καμαρά, Φαρινόλα (86' Κωνσταντίνου), Τσιλιγκίρης (90' Διαμάντης), Κατσίκης (78' Λεοντίου), Μανιάς.