Τέλος στα όνειρα για πρωτιά η Μπάρτσα

Η Μπαρτσελόνα γνώρισε άλλη μία ήττα, την τρίτη της στην Ευρωλίγκα, αυτή την φορά από την Λιέτουβος Ρίτας με 87-88 και αποχαιρέτησε τα όνειρα για κατάκτηση της πρωτιάς στον 3ο όμιλο. Από την άλλη η Λιέτουβος με την νίκη της αυτή διατήρησε ζωντανές της ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση η οποία θα κριθεί την 10η και τελευταία αγωνιστική. Στο ματς του 1ου ομίλου η Μακάμπι, παρά και την μαθηματική κατάκτηση της πρωτιάς από την 8η αγωνιστική, δεν χαρίστηκε ούτε στην Κίμκι την οποία κέρδισε με 80-76, και απέκλεισε από την συνέχεια της διοργάνωσης. Λιέτουβος Ρίτας-Μπαρτσελόνα: 88-87
Το άσχημο
πρώτο δεκάλεπτο πλήρωσε η Μπαρτσελόνα, στο οποίο δέχτηκε 19 πόντους και πέτυχε 13. Οι μπλαουγκράνα παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών σε άλλο ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι και δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, παρά την ύστατη προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο.Η ομάδα της Καταλωνίας, με την ήττα της αυτή, έχασε κάθε ελπίδα που διατηρούσε για την κατάκτηση της 1ης θέσης του 3ου ομίλου καθώς