Ταλαιπωρία και λευκή ισοπαλία στο Περιστέρι

19:16 9/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μετά από ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, Ατρόμητος και Βέροια έμειναν στο 0-0 στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα του Αναστόπουλου είχε την υπεροχή στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει την άμυνα της Βέροιας, η οποία έφυγε από το Περιστέρι
με έναν πολύτιμο βαθμό, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.Κακό ήταν το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, με τον Ατρόμητο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ και την Βέροια να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο, με στόχο το μηδέν στην άμυνα.Χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα ότι η πρώτη καλή φάση έγινε στο 30' και ήταν για τους φιλοξενούμενους. Μετά από πάσα του Ολαϊτάν, ο Μοκάκε έκανε το σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.Δύο λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι απάντησαν, με τον Καραμάνο να βρίσκει με κεφαλιά-πάσα τον Καραγκούνη μέσα στην περιοχή, αλλά ο Λόπες κράτησε το μηδέν για την εστία της Βέροιας.Η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο 36' και ανήκε στην ομάδα του Καλαϊτζίδη, όταν μετά από αντεπίθεση ο Ιωάννου έβγαλε τον Μοκάκε τετ α τετ με τον Ράντμαν, αλλά το πλασέ του καμερουνέζου πέρασε ελάχιστα άουτ.Η ομάδα του Αναστόπουλου ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο μέρος και στο 57' έφτασε πολύ κοντά στο 1-0, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Καραμάνος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Λόπες, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν την ισοπαλία χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.Στο 81', ο Ατρόμητος έχασε καλή ευκαιρία, όταν ο Ναπολεόνι δοκίμασε το σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Λόπες, ενώ στο 89' η Βέροια απάντησε, όταν ο Ιωάννου πήρε την κεφαλιά από πολύ κοντά, αλλά αστόχησε!Τίποτα δεν άλλαξε στα λεπτά που απέμεναν, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 και να παίρνουν από έναν βαθμό.