Τα αστέρια του Πρωταθλητή είναι πολύ... βαριά!

Και τώρα... ανοίξτε τις πύλες του ΟΑΚΑ για να... πέσουν τα τσιμέντα. Ο Παναθηναϊκός έκανε το break στο Τελ Αβίβ, επικράτησε 78-69 της Μακάμπι κι έστειλε την προημιτελική σειρά στο πέμπτο και καθοριστικό παιχνίδι της ερχόμενης εβδομάδας. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπαιξαν για την αξιοπρέπειά τους, την υστεροφημία τους κι έδειξαν ότι η ψυχή του έξι φορές Πρωταθλητή Ευρώπης είναι πάρα πολύ ακριβή για να την πάρει τόσο
φθηνά αυτή η Μακάμπι.Σε σύγκριση με το προ δύο ημερών παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο... γκαζωμένος στη NOKIA Arena. Δέχθηκε τους πρώτους πόντους στο 2'30'', όμως βρήκε λύσεις στην επίθεση μόνο από τους Καλάθη και Περπέρογλου και η Μακάμπι, χτυπώντας μέσα στη ρακέτα βρέθηκε μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 19-17.Μεγάλος πρωταγωνιστής της δεύτερης περιόδου ήταν ο Ιαν Βουγιούκας. Ο έλληνας σέντερ, με συνεχόμενες προσωπικές του προσπάθειες, φρόντισε να φορτώσει τους Σχορτσανίτη, Χέντριξ και Τζέιμς με φάουλ. Την ίδια ώρα, ο Ομπράντοβιτς γύρισε την άμυνά του σε ζώνη με βοήθειες, κάτι που μπλόκαρε τους γηπεδούχους. Αποτέλεσμα, με τρίποντο του Γιασικεβίτσιους, οι Πρωταθλητές Ευρώπης πέρασαν μπροστά με +5 (25-30) στο 14'30''.Αυτή η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (36-41), αφού τη σκυτάλη στην επίθεση των πράσινων πήρε ο Καλάθης, ο οποίος ήταν όλα τα λεφτά και στην έναρξη του δεύτερου μέρους. Με πέντε δικούς του πόντους κι ένα ακόμα τρίποντο του Σμιθ, ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά +10 πόντων στο 21'50'' (38-49), σιωπώντας έτσι, έστω και για λίγο, τη NOKIA Arena.Και λέμε για λίγο, γιατί οι ισραηλινοί απάντησαν άμεσα και με ένα σερί 9-0 μείωσαν στο 47-49 του 24'45''. Οι πράσινοι... πελάγωσαν δίχως λόγο και αιτία στην επίθεση για τέσσερα λεπτά, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην Μακάμπι να μπει πολύ εύκολα και γρήγορα ξανά στο παιχνίδι. Εν τέλει, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +4 (50-54), "πουλώντας" το +11, αλλά και ένα +6 που είχαν 100'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου.Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στα δέκα τελευταία δραματικά λεπτά - ο Παναθηναϊκός έχτιζε μια διαφορά και την γκρέμιζε στο αμέσως επόμενη λεπτό. Με τρίποντο του Καϊμακόγλου, οι πράσινοι ξέφυγαν 51-59 στο 31'30'', όμως μόλις δύο λεπτά αργότερα, η Μακάμπι είχε ήδη μειώσει στο -2 (58-60) με τον Λάνγκφορντ να... αυτοσχεδιάζει στο παρκέ.Και να 'ταν μόνο αυτό... Με τρίποντο-μαχαιριά του Μάλετ και σουτ αλά... Ναβάρο του Ελιάου, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 65-64 στο 35'40'' και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ 24 ολόκληρα λεπτά μετά το 21-19.Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν μία... τραγική ρώσικη ρουλέτα βολών - ο θάνατός σου, η ζωή μου, από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Κι εκεί, ξεχωρίζουν τα αγόρια από τους άντρες. Οπως ξεχωρίζει, δηλαδή, ο Λάνγκφορντ από τους έμπειρους παίκτες των πράσινων. Ο αμερικανός της Μακάμπι πήρε κάποιες... εξωφρενικές επιθέσεις πάνω του και οι πράσινοι βρήκαν το περιθώριο να βρεθούν στο +5 (67-72) με μεγάλη προσπάθεια του Καϊμακόγλου, 92'' πριν το τέλος.Οποιος περίμενε αντίδραση της Μακάμπι στα τελευταία δευτερόλεπτα, δεν