Συνέχισαν με νίκες στο πρωτάθλημα Γιουνάιτεντ, Τσέλσι και Τότεναμ

19:06 9/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Συνεχίζει την πορεία προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι κόκκινοι διάβολοι του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον επικράτησαν με 2-0 της Φούλαμ στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Premier League και βρίσκονται πλέον στο +10 από τους διώκτες τους. Αν και δυσκολεύτηκε η Τσέλσι νίκησε με 1-0 την Γουίγκαν στο Λονδίνο, ενώ και η συμπολίτισσά της Τότεναμ επικράτησε με 3-2 της Στόουκ Σίτι. Με το ίδιο σκορ κέρδισε την Σάντερλαντ
η Γουέστ Μπρομ, τριάρα για Μπόλτον επί της Γουέστ Χαμ, χωρίς νικητή το Μπλάκμπερν - Μπέρμιγχαμ (1-1). Στο +10 η Γιουνάιτεντ
Παρά την κούραση από το παιχνίδι με την Τσέλσι για τους 8 του Champions League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καθάρισε εύκολα το παιχνίδι με την Φούλαμ (2-0) και είδε την διαφορά της από την 2η Αρσεναλ, που έχει δύο ματς λιγότερα, να αυξάνεται στο +10.Οι κόκκινοι διάβολοι άνοιξαν από νωρίς το σκορ και συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό. Νάνι και Μπερμπάτοφ έπαιξαν το ένα-δύο, με τον βούλγαρο να είναι ο τελικός αποδέκτης και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.Εφτά λεπτά αργότερα ο Αντερσον έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0, αλλά το πέτυχε ο Βαλέντσια στο 32`, εκμεταλλευόμενος την προσπάθεια του Νάνι.Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, αλλά σταδιακά έριξαν τον ρυθμό τους, προκειμένου να κάνουν συντήρηση δυνάμεων. Η Φούλαμ μάλιστα δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες στο τελευταίο 20λεπτο, όπως με τον Κακουτα στο 71`, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι στον πίνακα του σκορ μέχρι και το σφύριγμα της λήξης.Ενα ήταν αρκετό
Μπορεί η Τσέλσι να δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην ουραγό Γουίγκαν, κατάφερε όμως να επικρατήσει με 1-0 και να σκαρφαλώσει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με έναν βαθμό λιγότερο από την 2η Αρσεναλ.Οι μπλε παρουσιάστηκαν αρκετά κουρασμένοι στον αγωνιστικό χώρο, μετά το κρίσιμο ματς με την Γιουνάιτεντ, σε αντίθεση με την Γουίγκαν που κυνήγησε το γκολ από τα πρώτα λεπτά. Η καλύτερη στιγμή όμως στο πρώτο μέρος ανήκει στην Τσέλσι και στον Μαλουντά που στο 35` επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Αλ Χάμπσι του είπε όχι.Ο γάλλος άσος έδωσε την λύση για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι στο 67ο λεπτό όταν εκμεταλλεύθηκε το λάθος της άμυνας των φιλοξενουμένων και έγραψε το 1-0, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό. Απάντησε ο Κράουτς
Αν και τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Στόουκ Σίτι, η Τότεναμ νίκησε με 3-2 στην έδρα της και παραμένει στο κυνήγι της 4ης θέσης. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Πίτερ Κράουτς, που πέτυχε δύο γκολ και έδωσε την δική του απάντηση στην σκληρή κριτική που δέχθηκε για την αποβολή του στην ήττα με 0-4 από την Ρεάλ Μαδρίτης για τα προημιτελικά του Champions League.Πέντε γκολ και πολλές δυνατές μονομαχίες είναι ο απολογισμός του πρώτου ημιχρόνου στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν. Ο Κράουτς άνοιξε το σκορ για τα σπιρούνια στο 11ο λεπτό και ο Μόντριτς στο 18ο έκανε το 2-0. Ο Εθέρινγκτον έβαλε την Στόουκ και πάλι στο παιχνίδι, καθώς στο 27` μείωσε σε 1-2.Η Τότεναμ αύξησε και πάλι την διαφορά των τερμάτων χάρη