Στους "8" με... φρέσκο αίμα!

Με... φρέσκο αίμα στην σύνθεσή του, ο Παναθηναϊκός παίζοντας καλά κατά διαστήματα νίκησε με 3-0 τον Ηρακλή Ψαχνών και ουσιαστικά εξασφάλισε από το πρώτο παιχνίδι (σ.σ. ρεβάνς στις 15/1) την πρόκρισή του στους 8 του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο Δώνης άνοιξε το σκορ, ο Κλωναρίδης έκανε το 2-0, ενώ ο Καρέλης με εντυπωσιακό τέρμα έγραψε το τελικό 3-0. Καλή παρουσία από τους Σπυρόπουλο, Ζέκα, Καρέλη, ντεμπούτο με τους μεγάλους έκανε ο Μπαλμπόα.Με
αρκετά νέα πρόσωπα παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Γιάννης Αναστασίου απέναντι στον Ηρακλή Ψαχνών. Ο Κοτσόλης διατηρήθηκε κάτω από τα γκολπόστ, με τους Σπυρόπουλο, Κουτρουμπή, Σίλντενφελντ, Χουχούμη από τα δεξιά προς τα αριστερά την άμυνα, τους Λαγό, Δώνη, Ζέκα στην μεσαία γραμμή και τους Ντίνα, Κλωναρίδη στα άκρα, με τον Καρέλη στην κορυφή της επίθεσης.Ο Καρέλης απείλησε πρώτη φορά την εστία των Ευβοιωτών με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 13ο λεπτό, με τον Αθανασόπουλο να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να αποκρούει με γροθιές.Πέντε λεπτά αργόερα, ο Ζέκα πέρασε στον Σπυρόπουλο, ο οποίος έκοψε στην περιοχή στον Κλωναρίδη αλλά το διαγώνιο σουτ του έφυγε δίπλα στο δεξί δοκάρι του Αθανασόπουλου άουτ!Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό με προβολή του Χρήστου Δώνη, ύστερα από σέντρα του Κλωναρίδη από τα δεξιά, με το νεαρό να πανηγυρίζει μπροστά από το πέταλο της "13".Πέντε λεπτά αργότερα, οι πράσινοι έχασαν διπλή ευκαιρία, αρχικά με τον Ντίνα, που έκανε φαλτσαριστό πλασέ, αλλά ο Αθανασόπουλος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Σπυρόπουλος δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ηρακλή που έδιωξε σε κόρνερ.Το ημίχρονο έκλεισε με ακόμη μια ευκαιρία για το Τριφύλλι και τον Σπυρόπουλο, ο οποίος σούταρε στην κίνηση άουτ, εντελώς μόνος του, ύστερα από σέντρα του Ζέκα.Οι πράσινοι κλείδωσαν τη νίκη και ουσιαστικά την πρόκριση με δύο γκολ σ' ένα λεπτό. Στο 58' ο Καρέλης έκλεψε την μπάλα και έδωσε πάρε-βάλε γκολ στον Κλωναρίδη που απλώς την έσπρωξε στα δίχτυα, ενώ στο επόμενο λεπτό από δημιουργός έγινε εκτελεστής, σκοράροντας το 3-0 με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή στην αριστερή γωνία του Αθανασόπουλου.Από κει και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως, με τον Αναστασίου να δίνει ευκαιρίες στους νεαρούς Αναστασόπουλο και Μπαλμπόα (έκανε ντεμπούτο με τους μεγάλους ο Ουρουγουανός), ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν στο 88' με τον Ντελέκο, αλλά ο Κοτσόλης ενήργησε θετικά και διόρθωσε και το λάθος του Σπυρόπουλου...Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Κοτσόλης, Σπυρόπουλος, Σίλντενφελντ, Κουτρουμπής, Χουχούμης, Λαγός, Ζέκα, Δώνης (72' Αναστασόπουλος), Ντίνας (64' Ατζαγκούν), Κλωναρίδης, Καρέλης (75' Μπαλμπόα).Ηρακλής Ψαχνών (Γράφας): Αθανασόπουλος, Μπακομήτρος, Νικολόπουλος, Τζάνης, Κρητικός (52' Ντελέκος), Κοιλιάρας, Ντάνιελ, Τσιμόντζι, Γκεμίσης, Τσούτσης (78' Επιτροπάκης), Παλαιολόγος (62' Φοντακάρο).