Στους "8" Γιούβε και Παρί Σ.Ζ.

23:38 6/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Γιουβέντους και Παρί Σεν Ζερμέν τσέκαραν το εισιτήριο πρόκρισης στην προημιτελική φάση του Champions League, εξαργυρώνοντας τις νίκες τους στα πρώτα παιχνίδια με αντιπάλους τις Σέλτικ και Βαλένθια, αντίστοιχα.Παρί Σ.Ζ. - Βαλένθια 1-1 (2-1 α' ματς)Επειτα από ένα ανιαρό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Βαλένθια έψαχνε το γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης και η Παρί
Σ.Ζ. αγωνιζόταν με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς για να υπερασπιστεί το 2-1 του πρώτου αγώνα, το παιχνίδι απέκτησε ξαφνικά ενδιαφέρον στο 55'. Ηταν το λεπτό, στο οποίο ο βραζιλιάνος Ζόνας, με ένα ξερό σουτ έξω από την περιοχή έδινε προβάδισμα στις νυχτερίδες με 0-1. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, έχοντας πίστη για την ανατροπή, συνέχισε να επιτίθεται απέναντι στο αμυντικό τείχος που είχε στήσει ο Κάρλο Αντσελότι, αλλά το πλήρωσε στο 66'. Επειτα από προσωπική ενέργεια του Καμεϊρό, ο οποίος πήρε όλες τις κόντρες από τρεις αμυντικούς της Βαλένθια, ο Λαβέτσι τελικός αποδέκτης της μπάλας, ισοφάρισε με διπλή προσπάθεια σε 1-1, σκορ που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων να στείλουν το ματς στην παράταση.Γιουβέντους - Σέλτικ 2-0 (3-0 α' ματς)Εχοντας... βαριά κληρονομιά το 0-3 στο Σέλτικ Παρκ, η Γιουβέντους άφησε εκτός συνέχειας τους σκοτσέζους με συνολικό σκορ 5-0. Το 1-0, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, χάρη σε γκολ του Μάτρι στο 24', ήταν μαγική εικόνα, αφού η Σέλτικ όχι μόνο είχε συντριπτική κατοχή της μπάλας (40%-60%), αλλά δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ, με αποκορύφωμα τη φάση του 28' όταν ο Μπουφόν έσωσε την εστία του σε σουτ του Λέντλεϊ. Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με τον... αρχηγό Σαμαρά και τους συμπαίκτες του να προσπαθούν και την Γιούβε να πετυχαίνει 2ο γκολ στο 65', με δημιουργούς τους Πίρλο - Βιντάλ και εκτελεστή τον Κουαλιαρέλα, ο οποίος έφτασε τα 4 γκολ σε 5 παιχνίδια.Οι επαναληπτικοί 05/3: Ντόρτμουντ - Σαχτάρ 3-0 (2-2)05/3: Μάντσεστερ Γ. - Ρεάλ Μ. 1-2 (1-1)06/3: Παρί Σεν Ζερμέν - Βαλένθια 1- (2-1)    06/3: Γιουβέντους - Σέλτικ 2-0 (3-0)12/3: Σάλκε - Γαλατασαράι     12/3: Μπαρτσελόνα - Μίλαν     13/3: Μάλαγα - Πόρτο     13/3: Μπάγερν Μονάχου - Αρσεναλ