Στους 16 με την ψυχή στο στόμα!

Αν και τα... χρειάστηκε, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 την Αντερλεχτ στο Καραϊσκάκη και παρά τη νίκη της Μπενφίκα (2-1) επί της Παρί Σεν Ζερμέν πήρε την πρόκριση στους 16 του Champions League. Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν με τη φωτιά, αλλά ευτυχώς δεν κάηκαν. Είχαν την ευκαιρία δύο φορές από την άσπρη βούλα να καθαρίσουν νωρίτερα και να μην αγχωθούν με την πρόκριση,
αλλά ο Προτό απέκρουσε και τα δύο πέναλτι, την ώρα που χρειάστηκε η συνεισφορά του Ρομπέρτο σε δύο περιπτώσεις με αντίπαλο τον Ζιλέ, ώστε να αποφευχθεί το έμφραγμα στο Φάληρο. Στις καθυστερήσεις οι Πειραιώτες κέρδισαν και... τρίτο πέναλτι, με τον Προτό να αποβάλλεται και ο Ντομίνγκες έχοντας απέναντί του για τερματοφύλακα τον... φορ Μίτροβιτς έγραψε το τελικό 3-1. Με 8 παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι οι Βέλγοι λόγω αποβολών του Κουγιατέ (49'), Ενσακαλά (88') και Προτό (93').► ΟΜΙΛΟΣ - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΟ Μίτσελ επέλεξε ενδεκάδα με τον Ρομπέρτο στην εστία, τους Σαλίμο, Σιόβα, Μανωλά, Χολέμπας στην άμυνα, τους Σάμαρη και Μασάντο αμυντικά χαφ, τους Φουστέρ αριστερά, Κάμπελ δεξιά και Σαβιόλα πίσω από τον Ολαϊτάν στην κορυφή της ισοπαλίας.Ο Φαν Ντεν Μπρομ κατέβασε με 4-3-3 την Άντερλεχτ. Στα γκολπόστ ο Προτό, στα άκρα οι Φαν Ντε Μπόρε και Ενσακαλά, κέντρο άμυνας οι Κουγιατέ και Εμπεμπά, τριάδα κέντρου οι Κλιέσταν, Ζιλέ, Μιλιβόγιεβιτς και τριάδα επίθεσης Πρατ, Ναχάρ και Μίτροβιτς.Οι ερυθρόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι μόλις στο 2ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Χολέμπας, ο Κάμπελ έπιασε το σουτ, η μπάλα προσέκρουσε σε χέρι αμυντικού, αλλά ο διαιτητής έκρινε πως ο παίκτης της Αντερλεχτ ήταν κοντά και δεν έδωσε παράβαση...Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή αλλά δεν απειλούσε τους Βέλγους. Δυο εκτελέσεις φάουλ από Μασάδο και Χολέμπας δεν ανησύχησαν τον Προτό. Η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή ήρθε στο 32', όταν από κάθετη του Φουστέρ, ο Σαβιόλα βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ της Αντερλεχτ από πλάγια θέση, αλλά πλάσαρε άουτ από το αριστερό δοκάρι.Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα το Καραϊσκάκη πήρε... φωτιά αφού ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Φουστέρ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ενσακαλά και στρώθηκε στον Σαβιόλα, ο οποίος από τα αριστερά της περιοχής με σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Προτό για το 1-0.Η Αντερλεχτ έφτασε στην ισοφάριση (1-1) στο 39ο λεπτό, όταν από λάθος του Σαλίνο, ο Ναχάρ πέρασε τον Μασάντο και γύρισε από τα αριστερά, η μπάλα χτύπησε στον Φουστέρ και στρώθηκε στον Πρατ. Ο τελευταίος απέναντι από τον Ρομπέρτο προτίμησε να δώσει έτοιμο γκολ στον Κλιεστάν, ο οποίος σε άδεια εστία έκανε το 1-1...Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ολαϊτάν από πλάγια θέση έκανε κάτι σαν... σέντρα-σουτ, ο Εμπεμπά έβαλε το πόδι του, η μπάλα πέρασε μπροστά από τον Μασάντο και κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο...Με την έναρξη του β' μέρους οι Πειραιώτες κέρδισαν πέναλτι. Συγκεκριμένα στο 49' ο Κάμπελ γύρισε από τα δεξιά, ο Σαβιόλα επιχείρησε το σουτ, ο Κογιατέ έπεσε με πλάτη στην μπάλα, την οποία βρήκε με το χέρι. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και την κίτρινη στον παίκτη της Αντερλεχτ, που ήταν η δεύτερη, αφήνοντας τους Βέλγους με 10 παίκτες. Ο Σαβιόλα από την άσπρη βούλα νικήθηκε από τον Προτό κι έτσι το 1-1 παρέμεινε...Ο Μίτσελ πέρασε τον Βάις στην θέση του Μασάντο στο 53', ενώ στο 57', λίγο έλειψε να έχουμε το 1-2, όταν ο Ναχάρ έκλεψε τη μπάλα από τον Σάμαρη, αλλά αντί να επιλέξει έναν από τους δύο ελεύθερους συμπαίκτες του στην περιοχή του Ολυμπιακού επιχείρησε μόνος του να τελειώσει τη φάση σουτάροντας στην αγκαλιά του Ρομπέρτο!Αφού ο Ολυμπιακός γλίτωσε το... έμφραγμα στην επόμενη φάση έφτασε στο 2-1. Ο Χολέμπας μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα για τον Φουστέρ, που σούταρε με τον Σαβιόλα να παρεμβαίνει και με εναέρια προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα! Μετά το γκολ ο Σαβιόλα άφησε τη θέση του στον Τσόρι Ντομίνγκες.Η Αντερλεχτ δεν το έβαλε κάτω και στο 67' έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Ο Ζιλέ βρέθηκε σε θέση βολής από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο... Αγιος Ρομπέρτο ήταν και πάλι παρών σώσοντας την εστία του Ολυμπιακού.Στο 71' οι ερυθρόλευκοι είχαν ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη, αλλά την πέταξαν κι αυτή στα σκουπίδια. Ο Βάις κέρδισε πέναλτι από τον Ενσακαλά, αλλά ο Σλοβάκος που το εκτέλεσε δεν μπόρεσε να νικήσει τον Προτό, ο οποίος απέκρουσε δεύτερο πέναλτι σε μια βραδιά, ενώ στο επόμενο λεπτό απέκρουσε και το σουτ του Ολαϊτάν, που βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση από ασίστ του Κάμπελ!Ο Ολυμπιακός μπορούσε να το πληρώσει αυτό, όταν ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο Ζιλέ με δυνατό σουτ άγγιξε το 2-2, αλλά και πάλι ο Ρομπέρτο απέκρουσε σωτήρια με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ κρατώντας την πρωτοπορία στο σκορ και την πρόκριση για τους ερυθρόλευκους, που έπαιζαν με την... φωτιά.Οι ερυθρόλευκοι στο 81' είχαν καλή ευκαιρία, όταν ο Κάμπελ έβγαλε την κάθετη για τον Ολαϊτάν που από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Προτό που απέκρουσε... Στο 88' ο Ενσακαλά βλέπει κι αυτός την δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την Αντερλεχτ για τα τελευταία λεπτά με 9 παίκτες.  Στο 93' ο Βάις έφυγε στην αντεπίθεση, πέρασε τον Προτό, ο οποίος τον ανέτρεψε. Πέναλτι και κόκκινη και στον τερματοφύλακα Αντερλεχτ. Ο Ντομίνγκες αυτή την φορά έχοντας απέναντί του τον... σέντερ φορ Μίτροβιτς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα κάνοντας το 3-1 μέσα σε αποθέωση για τη νίκη και την πρόκριση του Ολυμπιακού στους 16 του Champions League. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Χολέμπας, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας, Σάμαρης, Μασάντο (53' Βάις), Φουστέρ (89' Εντινγκά), Σαβιόλα (61' Ντομίνγκες), Κάμπελ, Ολαϊτάν.ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Ενσακαλά, Κουγιατέ, Εμπεμπά, Βάντεν Μπόρε (73' Ατσεαμπόνγκ), Μιλιβόγιεβιτς (53' Νιούτινκ), Πρατ (82' Τιέλεμανς), Κλίεσταν, Ζιλέ, Ναζάρ, Μίτροβιτς.