Στον β' γύρο ο Οικονομίδης στο Status Athens Open 2010

Εντυπωσιακή ήταν η επιστροφή του Κωνσταντίνου Οικονομίδη στα κορτ, ύστερα από αποχή έντεκα μηνών. Ο 32χρονος τενίστας αντιμετώπισε στον Α΄ γύρο του διεθνούς τουρνουά Status Athens Open 2010 τον γάλλο Νικολά Μαού, Νο161 στην παγκόσμια κατάταξη (Νο40 πριν από δύο χρόνια) και τον νίκησε 6-7, 7-5, 7-6. Ο αγώνας που έγινε στο κεντρικό γήπεδο των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων ήταν συγκλονιστικός και ολοκληρώθηκε ύστερα από 2 ώρες και 41 λεπτά.

"Δεν είχα να χάσω τίποτα σε αυτό

το ματς. Τα πόδια μου μπορεί να ήταν βαριά, αλλά με κράτησε η ψυχή μου. Ακόμη κι όταν έχασα το πρώτο σετ δεν έχασα την πίστη μου. Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη και που αποζημίωσα τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο. Μου είχε λείψει το τένις. Ήθελα να παίξω ξανά και το Status Athens Open, που φιλοξενεί τόσο σπουδαίους παίκτες, αποτελούσε μια πρόκληση για μένα» δήλωσε ο Οικονομίδης, ο οποίος θα αντιμετωπίσει αύριο (22/4, 16:30GR) στο β΄ γύρο τον γερμανό Ράινερ Σούτλερ (Νο91). Λίγο αργότερα θα παίξει μαζί με τ