Στον τελικό του Μουντιάλ προκρίθηκε η Ολλανδία, 3-2 την Ουρουγουάη

08:47 7/7/2010 - Πηγή: Sport.gr

Υστερα από 32 ολόκληρα χρόνια η Ολλανδία προκρίθηκε σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου! Οι παίκτες του Μπερτ Φαν Μάρβαϊκ επικράτησαν με 3-2 της Ουρουγουάης σε μία δυνατή αναμέτρηση στο Γκριν Πόντι Στέιντιουμ και πήραν πανηγυρικά την πρόκριση για τον τελικό της 11ης Ιουλίου, που θα αναδειχθεί σε ευρωπαϊκή μάχη, δεδομένου ότι αντίπαλος των οράνιε θα είναι μία εκ των Γερμανία και Ισπανία.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι για τις δύο ομάδες στο πρώτο τέταρτο με μοναδική εξαίρεση τη φάση του 4ου λεπτού, όταν ο Μουσλέρα απομάκρυνε τη σέντρα του Ρόμπεν και στην επαναφορά το σουτ του Κάιτ πέρασε

πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Ουρουγουάη έδειχνε περισσότερη κινητικότητα, αλλά οι οράνιε ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Ηταν το 18ο λεπτό όταν ο Φαν Μπρόνχορστ με έναν εκπληκτικό κεραυνό αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνιά του Μουσλέρα και έγραψε το 1-0.

Αρκετές δυνατές μονομαχίες είχαν τα λεπτά που ακολούθησαν, με τους λατίνους να πιέζουν για την