Στον τελικό του Κυπέλλου η Λαμία

19:44 9/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Μετά από ένα συναρπαστικό ημιτελικό στη Σύρο, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκαμψε την αντίσταση του συγκροτήματος του Δημήτρη Καζάζη στο τάι μπρέικ και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά από πέντε χρόνια.Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του αγώνα, στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, με την Λαμία να φτάνει πρώτη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, έχοντας διαφορά τριών
πόντων (8-5).Στην συνέχεια, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 9-9 και από εκείνο το σημείο και μετά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Με το σκορ στο 24-24, οι πράσινοι, με μπλοκ άουτ του Ζουπάνη και έναν άσο του Γκορμπάτκοφ, έκαναν το 26-24 και κατέκτησαν το πρώτο σετ.Η ομάδα του Καζάζη ξεκίνησε καλά και το δεύτερο σετ, παίρνοντας ένα προβάδισμα τριών πόντων, στο ξεκίνημα του (9-6). Ωστόσο η συνέχεια άνηκε στην ομάδα του Ανδρεόπουλου, η οποία βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση και έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με +4 (16-12).Η Λαμία συνέχισε να κυριαρχεί, αυξάνοντας το προβάδισμα της στους 6 (21-15). Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 6-0, ισοφαρίζοντας σε 21-21 και δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στο σετ. Ωστόσο, οι λαμιώτες απάντησαν με ένα δικό τους 4-0, έκαναν το 25-21 και ισοφάρισαν σε 1-1 σετΛαμία είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του τρίτου σετ, όταν και έχτισε ένα προβάδισμα πέντε πόντων (10-5). Στην συνέχεια, η ομάδα του Ανδρεόπουλου κρατούσε το προβάδισμα της, αλλά το συγκρότημα του Καζάζη ανέβαζε σταδιακά την απόδοση του και πλησίαζε στο σκορ (19-16). Σε εκείνο το σημείο, οι πράσινοι έκαναν εκπληκτικό σερί 9-0, έφτασαν στο 25-19 και πήραν ξανά προβάδισμα στα σετ με 2-1.Με την ψυχολογία υπέρ του, το Τριφύλλι ξεκίνησε με ενθουσιασμό το τέταρτο σετ, φτάνοντας με ένα +2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6). Αν και ξέφυγε με τέσσερις πόντους, σε κρίσιμο σημείο του σετ (20-16), ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα του μέχρι το τέλος, με την Λαμία να επιστρέφει και να ισοφαρίζει σε 23-23.Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη του σετ, με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να καταφέρνει τελικά να το κερδίσει με 30-28 και να στέλνει τον πρώτο ημιτελικό στο τάι μπρέικ.Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με δύο πόντους, σε κρίσιμο σημείο (10-8), με ηγέτη τον αρχηγό του, Σωτήρη Πανταλέωντα. Για άλλη μία φορά στην αναμέτρηση, η Λαμία δεν έχασε την ψυχραιμία της, βρήκε λύσεις και έφτασε στην ισοφάριση, 11-11.Χαρακτήρα θρίλερ απέκτησαν τα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τους πράσινους να ξεφεύγουν ξανά (13-11), αλλά την Λαμία να απαντάει (13-13). Στο 17-17, η ομάδα του Ανδρεόπουλου πήρε πόντο και προηγήθηκε με 18-17, μετά από παράβαση του Δημήτρη Καζάζη. Στην συνέχεια το καρφί του Κοτσιλιάνου πέρασε άουτ, με την Λαμία να επικρατεί με 19-17 και 3-2 σετ και να πανηγυρίζει την πρόκριση της στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.