Στον τελικό ο Παναθηναϊκός, ανησυχία για Διαμαντίδη

Για 19η φορά στην ιστορία του ο Παναθηναϊκός τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου. Απέναντι στον Ολυμπιακό, οι πράσινοι θα διεκδικήσουν τον 14ο τίτλο τους στη διοργάνωση. Η... διαδρομή τους, πάντως, προς το Ελληνικό είχε πολλά εμπόδια, καθώς στον ημιτελικό απέναντι στον ΚΑΟΔ ζορίστηκαν αρκετά, επικρατώντας τελικά με 66-56 των
Δραμινών στο ΟΑΚΑ.Ανησυχία στον Παναθηναϊκό για τον τραυματισμό του Διαμαντίδη, που αποχώρησε με ενοχλήσεις στους προσαγωγούς. Λάσμε και Μπράμος ήταν οι πρώτοι σκόρερ, 10 πόντους πέτυχε ο Καπόνο χαμηλά ποστοστά (4/9 σουτ).Ο ΚΑΟΔ, όχι απλώς και μόνο στρίμωξε το Τριφύλλι, αλλά στη διάρκεια της 4ης περιόδου πλησίασε ακόμα και στους τρεις πόντους. Στο σημείο αυτό, περίπου στο 33', οι πράσινοι σοβαρεύτηκαν και έφτασαν στη νίκη - πρόκριση. Η αφετηρία της αναμέτρησης ήταν... ασορτί με το "παγωμένο" ΟΑΚΑ. Είναι ενδεικτικό ότι το... σκορ άνοιξε με βολή μετά τα πρώτα τρία λεπτά! Το επιμέρους σκορ της περιόδου, το 17-13 υπέρ του Παναθηναϊκού, μάλλον κολακεύει τις δύο ομάδες, σε ό,τι αφορά την παραγωγικότητά τους.Στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι έβαλαν βάσεις νίκης, περιορίζοντας στους 10 πόντους τους Δραμινούς. Με όπλο την άμυνα, λοιπόν, οι πράσινοι έφτασαν στο +14 (37-23, 10'), έχοντας κορυφαίους στην επίθεση τους Μπράμος και Λάσμε.Στην τρίτη περίοδο, θα περίμενε κανείς πως η σεμνή... τελετή θα λάβει τέλος, αλλά οι παίκτες του ΚΑΟΔ και ο Γιώργος Καλαφατάκης είχαν διαφορετική άποψη. Με τον Κακαρούδη να "πυροβολεί" από το τρίποντο, πλησίασαν στους τέσσερις πόντους (49-45), μετατρέποντας το παιχνίδι σε ντέρμπι.Στο 32' το ταμπλό έγραφε Παναθηναϊκός 51 - ΚΑΟΔ 48! Στο σημείο αυτό... σήμανε πράσινος συναγερμός. Με σερί 9-0, το Τριφύλλι πήγε στο +12 (60-48) με τέσσερα λεπτά να απομένουν. Στο σημείο ατό ουσιαστικά κρίθηκε η αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει την πρόκριση και τον ΚΑΟΔ τις... εντυπώσεις.