Στον τελικό με 7λεπτο ξέσπασμα και εξάρες

Ο Ολυμπιακός διέσυρε στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου με 6-2 τον Πανθρακικό και ουσιαστικά προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του ΟΑΚΑ, περιμένοντας πλέον να μάθει τον αντίπαλό τουΔιαδικαστικό χαρακτήρα έδωσε στη ρεβάνς της Κομοτηνής ο Ολυμπιακός, που κέρδισε 6-2 τον Πανθρακικό και τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό ώστε να διεκδικήσει το νταμπλ. Οι ερυθρόλευκοι
προηγήθηκαν στο 11' με 2-0 χάρε σε αυτογκόλ του Μελίσση και ωραίο γκολ του Ιμπαγάσα, αλλά ήταν εντελώς χαλαροί με πολλά αμυντικά κενά, τα οποία εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Δερμιτζάκη, ισοφαρίζοντας με δύο υπέροχα γκολ των Τζάνη και Λουσέρο. Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι σοβαρεύτηκαν και με ένα καταιγιστικό 7λεπτο (48'-55') σκόρπισαν τον Πανθρακικό, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ με Μήτρογλου (δύο), Φετφατζίδη και Φουστέρ. Πρωταγωνιστής ο Αριέλ Ιμπαγάσα, που για ακόμα μία φορά έδειξε την αξία του, ενώ τον ακολούθησαν Μήτρογλου και Φετφατζίδης. Αρνητική εντύπωση προκάλεσε το άδειο Καραϊσκάκη (περίπου 5.000 φίλαθλοι), με τον κόσμο του Ολυμπιακού να δείχνει ξεκάθαρα τη διάθεσή του μετά τα όσα έγιναν στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.Ανοιχτό παιχνίδι με τρία υπέροχα γκολ (συνολικά τέσσερα) και τον Πανθρακικό να ξαφνιάζει τον Ολυμπιακό στο παγωμένο και σχεδόν άδειο Καραϊσκάκη επεφύλασσε το πρώτο μέρος. Η ομάδα του Μίτσελ έδειξε μία χαλαρότητα από τα πρώτα λεπτά και αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα στην άμυνά του, με τους φιλοξενούμενους να είναι εξαιρετικά επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις, κάνοντας αισθητή την παρουσία τους από το 10λεπτο με δύο ευκαιρίες του Τζάνη. Με τη βοήθεια της τύχης ωστόσο οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν χάρη σε αυτογκόλ του Μελλίση στο 4' μετά από σουτ του Φουστέρ.Στο 11' μάλιστα, ο Ιμπαγάσα διπλασίασε τα τέρματα του Ολυμπιακού με υπέροχη ατομική προσπάθεια, δείχνοντας προσωρινά πως οι πειραιώτες "καθαρίζουν". Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες μικροευκαιρίες, αλλά δεν βελτιώθηκαν και ο Πανθρακικός είχε διπλή απάντηση. Στο 19' ο Τζάνης "χόρεψε" τον Σιόβα και μείωσε με ωραίο σουτ, ενώ ακόμα πιο ωραίο ήταν (τόσο σε δημιουργία, όσο και σε εκτέλεση) το γκολ της ισοφάρισης στο 32' όταν ο Λουσέρο σημάδεψε το αριστερό παραθυράκι του Κάρολ. Γκολ, που "ανάγκασε" τους φιλάθλους να χειροκροτήσουν τον αντίπαλο.Στην επανάληψη όμως ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε, πάτησε γκάζι και με ένα εκπληκτικό εφτάλεπτο (48'-55') επιθετικό κρεσέντο πέτυχε τέσσερα γκολ, έκοψε το... βήχα του Πανθρακικού, κλειδώνοντας ουσιαστικά την πρόκριση στον τελικό. Την αρχή έκανε ο Μήτρογλου με κεφαλιά μετά από ασίστ του Ιμπαγάσα και το 4-2 έκανε ο Φετφατζίδης, που με εξαιρετικό σλάλομ απέφυγε τέσσερις αντιπάλους και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Κουτσόπουλο.Τον δείκτη του σκορ ανέβασε ο Μήτρογλου με νέα κεφαλιά στο 53', ενώ ο Φουστέρ δύο λεπτά αργότερα έγραψε το 6-2! Ο Πανθρακικός κατέρρευσε κυριολεκτικά και το σκορ πρόκρισης έδωσε τη δυνατότητα στον Μίτσελ να κάνει διάφορες δοκιμές, αλλά και να ρίξει στη μάχη το νεαρό Ιωαννίδη. Με εξαίρεση κάποιες καλές στιγμές του Ολυμπιακού, το παιχνίδι δεν έκρυβε άλλες συγκινήσεις και η ομάδα του Πειραιά εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.