Στον τελικό η Γαλλία, 75-72 την Ισπανία στην παράταση

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, η Γαλλία επικράτησε με 75-72 της Ισπανίας στην παράταση (65-65) και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Eurobasket της Σλοβενίας! Οι τρικολόρ θα αντιμετωπίσουν την Λιθουανία στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης την Κυριακή (22/9).Η Ισπανία είχε τον έλεγχο του ρυθμού και το προβάδισμα στο σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά η Γαλλία είχε έναν
εξαιρετικό Τόνι Πάρκερ, ο οποίος δεν άφηνε τους ισπανούς να ξεφύγουν στο σκορ.Η ομάδα του Ορένγκα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +4 (18-14), με τον Πάρκερ να έχει πετύχει τους 10 από τους 14 πόντους των τρικολόρ!Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Η Ισπανία επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της, βελτίωσε την απόδοση της σε άμυνα και επίθεση και κυριάρχησε στο παρκέ.Με επιμέρους σκορ περιόδου 16-6, οι Φούριας Ρόχας πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων (34-20). Ωστόσο, η ομάδα του Κολέ δεν τα παράτησε, αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο και μπήκε εκ νέου στην διεκδίκηση του ματς. Με πρωταγωνιστή τον Ντιό από τα 6,75μ. και 4/6 τρίποντα σύνολο, η Γαλλία έκανε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 23-15 και μείωσε την διαφορά στους έξι (43-49) στο 30'. Σε... ρεσιτάλ τριπόντων εξελίχθηκε το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους ισπανούς να κρατούν την διαφορά τους από τους γάλλους (60-53), μέχρι τα μισά της περιόδου.Στην συνέχεια, οι γάλλοι βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 8-1, ισοφάρισαν σε 61-61, στο 36'. Το θρίλερ συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 65-65, 40'' για το τέλος.Οι άμυνες κυριάρχησαν στις τελευταίες επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Εκεί, οι γάλλοι εγκλώβισαν τους ισπανούς, οι οποίοι είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, οι Πάρκερ και Ντιό ήταν ψύχραιμοι στις ελεύθερες βολές και η Γαλλία επικράτησε με 75-72 της Ισπανίας και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής (22/9).Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Κολέ ο Πάρκερ, που σταμάτησε στους 32 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Ντιό (10 π.) και Ντιαό (8 π.).Για το συγκρότημα του Ορένγκα προσπάθησαν οι Μ. Γκασόλ (19 π.), Φερνάντεθ (17 π.) και Ροντρίγκεθ (11 π.).Τα δεκάλεπτα: 18-14, 16-6, 15-23, 16-22, παρ. 7-10.Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ 3, Φερνάντεθ 17, Ροντρίγκεθ 11 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ρέι 2, Καλντερόν 4, Ρούμπιο 2, Κλαβέρ 3, Σαν Εμετέριο 5, Γιούλ 6, Γκασόλ 19 (9 ριμπάουντ), Γκάμπριελ, Μουμπρού. Γαλλία (Κολέ): Λοβέρν 2, Μπατούμ 3, Ντιό 10, Πετρό 2, Καουντί, Πάρκερ 32 (6 ριμπάουντ), Ερτέλ, Πιετρούς 5 (8 ριμπάουντ), Ντε Κολό 3, Ντιαό 8 (8 ριμπάουντ), Αζινσά 2 (6 ριμπάουντ), Ζελαμπάλ 7.