Στον Ολυμπιακό το πρώτο ντέρμπι!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι αιωνίων της σεζόν. Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι και πήραν σπουδαίο διπλό στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 64-60, παρά την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού στα τελευταία λεπτά. Οι πρώην πράσινοι, Σπανούλης και Περπέρογλου ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού,
ο οποίος, αν και είναι ακόμη πολύ νωρίς στη σεζόν, πήρε προβάδισμα για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Οι... παλιοί Διαμαντίδης και Τσαρτσαρής πάλεψαν για τον Παναθηναϊκό.Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκαν επιφυλακτικά στο ματς, με τον Πεδουλάκη να κρατάει στον πάγκο τον Σχορτσανίτη και να ψάχνει σκορ, κυρίως από την περιφέρεια. Το ίδιο έκανε και ο Ολυμπιακός που ακολούθησε τον κοντρολαρισμένο ρυθμό των πράσινων για το 4-4 στο 3ο λεπτό.Αλλο ματς με SofoΗ εικόνα του αγώνα άλλαξε με την είσοδο του Σχορτσανίτη στο παρκέ, τότε που όπως ήταν λογικό ο Παναθηναϊκός... φόρτωσε την μπάλα στη ρακέτα. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, έδειξε διαβασμένος, αντιμετώπισε με πολυπρόσωπες βοήθειες τον Sofo και παράλληλα άνοιξε το ρυθμό του στην επίθεση, ώστε να εκμεταλλευθεί τις αργές επιστροφές του θηριώδη σέντερ των πράσινων.Με αυτό τον τρόπο και με τους πρώην πράσινους, Σπανούλη και Περπέρογλου σε... κέφια οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με 6-12, αλλά και με 7-14, δύο λεπτά πριν από το τέλος. Ο Παναθηναϊκός, πάντως, κατάφερε να συγκρατήσει το ξέσπασμα του Ολυμπιακού και μείωσε σε 14-18 με τη λήξη της πρώτης περιόδου.Ο Σπανούλης το... βιολί τουΤο... κρεσέντο των Σπανούλη και Περπέρογλου συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει εκ νέου τον έλεγχο του αγώνα και να αυξάνει τη διαφορά.Στο 15` η διαφορά έφτασε στους 9 πόντους, ενώ 3` και 30`` πριν από το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό, με νέο καλάθι του Σπανούλη (19-31).Ο Παναθηναϊκός είχε σημαντικό πρόβλημα κυρίως στην επίθεση, καθώς με... εξουδετερωμένο τον Σχορτσανίτη έδειχνε να μην έχει άλλες εναλλακτικές λύσεις. Ορισμένα καλάθια από τους Διαμαντίδη και Ούκιτς, απλώς απέτρεψαν τα χειρότερα, αλλά δεν εμπόδισαν τον Ολυμπιακό από το να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με... αέρα 12 πόντων (40-28, 20`).Πράσινη αντεπίθεσηΟ Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο, με στόχο να αλλάξει την εικόνα του αγώνα και για να το πετύχει αυτό βελτίωσε κυρίως την άμυνά του, γεγονός που του έδωσε την ευκαιρία να βρει εύκολους πόντους στην επίθεση.Ψύχραιμος ο ΟλυμπιακόςΟ Ολυμπιακός έμεινε για περισσότερα από τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο στο ματς και οι πράσινοι μείωσαν σε 34-40, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, παρότι το ΟΑΚΑ πήρε... φωτιά. Με ψύχραιμες επιλογές αντέδρασαν και κατάφεραν να επαναφέρουν τη διαφορά στο +11 (45-34), ενώ στο 26` ξέφυγαν με 48-34.Νέα πράσινη... επιστροφήΟ Πεδουλάκης αναγκάστηκε έτσι να επαναφέρει τον Σχορτσανίτη στο ματς και να γυρίσει την άμυνά του σε ζώνη. Εκοψε έτσι τη... φόρα του Ολυμπιακού και μάζεψε τη διαφορά στους 9 (45-54, 30`), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην τελευταία περίοδο.Μάχη στο φινάλεΟ Παναθ