Στον επόμενο γύρο και η Γιουνάιτεντ, 1-0 την Γουέστ Χαμ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον 4ο γύρο του F.A Cup, χάρη στο γκολ του Ρούνεϊ από το 8ο λεπτό, που διαμόρφωσε το τελικό 1-0 υπέρ των "κόκκινων διαβόλων".Η Γιουνάιτεντ ευτύχισε να ανοίξει γρήγορα το σκορ, όταν στο 8' της αναμέτρησης, ο Ρούνεϊ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από γύρισμα του Τσιτσαρίτο στην μικρή περιοχή.Η εικόνα του πρώτου μέρους ήταν αρκετά μονότονη, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να έχει... κατασκηνώσει στο ένα μισό του
γηπέδου αλλά να μην μπορεί να πετύχει ένα δεύτερο γκολ.Στην επανάληψη, η Γουέστ Χαμ βελτιώθηκε στο επιθετικό κομμάτι και κατάφερε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για την ισοφάριση, χωρίς, όμως, αποτέλεσμα.Οι παίκτες του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον έχασαν κι άλλες ευκαιρίες, εν τω μεταξύ, να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με κορυφαία αυτή του Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 78', στο οποίο υπέπεσε ο Σπενς που έκανε χέρι σε σέντρα του Γκιγκς.Η Γουέστ Χαμ δεν κατάφερε ποτέ να βρει απάντηση στο γρήγορο γκολ του Ρούνεϊ και μετά την Άρσεναλ, που πήρε την πρόκριση με τη Σουόνσι, η Γιουνάιτεντ κατάφερε κι αυτή να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στον 4ο γύρο του F.A Cup.