Στον 5ο γύρο του FA Cup προκρίθηκαν Στόουκ Σίτι και Μπέρμιγχαμ

Στον 5ο γύρο του FA Cup προκρίθηκαν Μπέρμιγχαμ και Στόουκ Σίτι επικρατώντας με 3-0 των Σέφιλντ Γουένσντεϊ και Μπράιτον αντίστοιχα. Η Μπέρμιγχαμ πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, με τον Μποσέζουρ να κάνει το 1-0 στο 6` και τον Μάρτινς να διπλασιάζει τα τέρματά της στο 17`. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν και στο 53` δέχθηκαν και τρίτο γκολ με τον Μέρφι.Χωρίς να δυσκολευτεί, η Στόουκ Σίτι επιβλήθηκε με
3-0 της Μπράιτον και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.Ο Κάριου άνοιξε το σκορ στο 14` και στο 22` ο Γουόλτερς ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0. Το τελικό 3-0 έγραψε ο Σόουκρος δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα του 5ου γύρου του FA Cup (με έντονα οι ομάδες που προκρίνονται):