Στον 4ο γύρο του FA Cup προκρίθηκαν τα περισσότερα φαβορί, εκτός η Σάντερλαντ και η Γουέστ Μπρομ

19:56 8/1/2011 - Πηγή: Sport.gr
Το εισιτήριο για τον 4ο γύρο του FA Cup εξασφάλισαν οι περισσότερες από τις ομάδες της Premier League. Φούλαμ, Εβερτον και Αστον Βίλα προκρίθηκαν στην επόμενη φάση, ενώ στις εκπλήξεις είναι η ήττα της Σάντερλαντ από την Νοτς Κάουντι και ο αποκλεισμός της από την διοργάνωση. Χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου, η Εβερτον επιβλήθηκε με 5-1 της Σκάνθορπ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Κυπέλλου. Ο Σάχα άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό
και στο 33` ο Μπέκφορντ διπλασίασε τα τέρματα των ζαχαρωτών.Με την έναρξη της επανάληψης ο Κόλινς μείωσε σε 1-2 και έβαλε και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με τους παίκτες της Εβερτον να παίρνουν τα ηνία του αγώνα στα χέρια τους και να πετυχαίνουν τρία ακόμα γκολ. Ο Κόουλμαν στο 56` έκανε το 3-1, ο Φελαϊνί ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-1 και στο 83` ο Μπάινες διαμόρφωσε το τελικό 5-1.Με δύο γκολ στα τελευταία εφτά λεπτά, η Μπόλτον επικράτησε με 2-0 της Γιορκ Σίτι και εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Ο Ντέιβις στο 83`