Στο "Ελ Πάσο" είχε... stop για τον Απόλλωνα

Μετά από 13 αγωνιστικές που διατηρούσε το αήττητο, ο πρωτοπόρος της Football League Απόλλωνας γνώρισε την ήττα με 2-1 από την παθιασμένη Καλλιθέα στο Ελ Πάσο.Είχε... ξεχάσει από πότε είχε να χάσει! Από τις 6 Φεβρουαρίου και την ήττα με 1-0 στις Σέρρες από τον Εθνικό Γαζώρου, ο Απόλλωνας έτρεχε ένα αήττητο σερί 13 αγώνων (10 νίκες - 3 ισοπαλίες), ωστόσο η Καλλιθέα του έβαλε... stop κερδίζοντάς τον με 2-1 στο "Ελ Πάσο"
με γκολ των Φαγιέ και Ντακόλ, ενώ για την Ελαφρά Ταξιαρχία είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Κατσίκης με αμφισβητούμενο πέναλτι.Η Καλλιθέα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και "εξαργύρωσε" την ανωτερότητά της με το γκολ που σημείωσε ο Φαγιέ στο 17ο λεπτό, με το οποίο οι γαλάζιοι του Ελ Πάσο πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.Συγκεκριμένα, οι Ατματσίδης και Ντακόλ έπαιξαν το ένα-δύο, ο δεύτερος έκανε το σουτ, που απέκρουσε προσωρινά ο Γουμάγιας, με τον Φαγιέ στην επαναφορά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα κάνοντας το 1-0 για την Καλλιθέα.Με την έναρξη του β' μέρους ο Βοσνιάδης πέρασε τον Καραμαλίκη αντί του Τσιλιγκίρη, με τον έμπειρο στράικερ να κερδίζει πέναλτι σε μονομαχία που είχε με τον Μουσταφίδη. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την φάση, αλλά ο διαιτητής έδειξε... βούλα.Ο πρώην... Καλλιθεάτης Κατσίκης ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και ισοφάρισε σε 1-1 για τον Απόλλωνα στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να μην σταματάνε να φωνάζουν στον διαιτητή Παπαδόπουλο (Μακεδονίας) για την απόφασή του.Η Καλλιθέα είχε δύο καλές στιγμές στο 63' και στο 64' με γυριστό σουτ του Ντακόλ και κεφαλιά του Φαγιέ που πέρασαν λίγο άουτ από την εστία του Γουμάγια.Η ομάδα του Λύσανδρου Γεωργαμλή πίεζε για το γκολ της νίκης απέναντι στον Απόλλωνα που δεν ήταν σε καλή μέρα και τα κατάφερε στο 87' με τον Ντακόλ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Γουμάγια, που του έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια και με σουτ ο πρώτος σκόρερ της Καλλιθέας έγραψε το τελικό 2-1.Καλλιθέα (Λύσανδρος Γεωργαμλής): Μιχελής, Μουσταφίδης, Βιγιαρέχο, Χατζόπουλος, Πίκολο, Φαγιέ, Ρουσάκης, Κατσικογιάννης (74' Σταύρου), Ατματσίδης (90' Ατματζίδης), Τρεκαρίτσι (60' Μαρουκάκης), Ντακόλ.Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Γουμάγιας, Χατζηζήσης, Χιντζίδης (81' Κωνσταντίνου), Δεληζήσης, Ιασωνίδης, Ρόβας, Κιάσσος, Τσιλιγκίρης (46' Καραμαλίκης), Κατσίκης, Μπάρκογλου (66' Διαμάντης), Μανιάς.