Στο 1-1 έμεινε ο ΠΑΟ με Μπραουνσβάιγκ

Τρεις νέοι στην ενδεκάδαΜε τρεις "νέους" στην ενδεκάδα παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός, καθώς Λαγός, Βελάσκες και Σισόκο ξεκίνησαν στο βασικό σχήμα. Ο Σισόκο "κατάπιε" αρκετά χιλιόμετρα, καλύπτοντας κυρίως χώρους, ενώ είχε καλές μεταβιβάσεις. Ο Βελάσκες ήταν καλός στο ψηλό παιχνίδι, ενώ θετικά στοιχεία έδειξε και ο Λαγός, ο οποίος μάλιστα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 37' να χριστεί σκόρερ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου. Κατά τ' άλλα, το τριφύλλι παρατάχθηκε με Καρνέζη
κάτω από τα δοκάρια - Σεϊταρίδη, Βύντρα, Βελάσκες, Ιωαννίδη στην άμυνα - Βιτόλο, Λαγό αμυντικά χαφ - Ζέκα δεξιά, Χριστοδουλόπουλο αριστερά και τον Σισοκό πίσω από τον Τοτσέ.Πολλές χαμένες ευκαιρίεςΕκτός από την ευκαιρία του Λαγού, ο Παναθηναϊκός δημιούργησε τις προϋποθέσεις να σημειώσει γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Τοτσέ ήταν αναποτελεσματικός και στις τρεις περιπτώσεις που βρέθηκε "φάτσα" με την αντίπαλη εστία. Εκτός από τις φάσεις με πρωταγωνιστή τον ισπανό, μεγάλη χαμένη ευκαιρία είχε και ο Χριστοδουλόπουλος, όταν στο 11' και έπειτα από σέντρα του Σεϊταρίδη, έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά λίγο άουτ.Αλλο ματς στην επανάληψηΤα δύο γκολ του αγώνα επιτεύχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, κι ενώ πρώτα στο 60' ο προπονητής της Μπραουνσβάιγκ άλλαξε όλη την ομάδα (8 αλλαγές)!  Στο 69' ο Τζιανλούκα Κόρτε, μετά από φάση διαρκείας, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κοτσόλη, ενώ στο 76' ο Πετρόπουλος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Τόσο η ελληνική, όσο και η γερμανική ομάδα είχαν από μια ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά στο 84' ο Ντουράν και στο 85' ο Χριστοδουλόπουλος δεν κατάφεραν να νικήσουν τους αντίπαλους γκολκίπερ.Πολλές απουσίες ο ΠΑΟΤο ντεμπούτο τους με τη φανέλα των πρασίνων έκαναν και οι Χρήστος Δώνης και Κουσίδης, δεδομένων των απουσίων που είχε το τριφύλλι, αφού για διαφορετικούς λόγους έλειπαν οι Μπουμσόνγκ, Πίντο, Σο, Κατσουράνης, Λέτο, Μαυρίας, όπως και οι Κουϊνσι - Καραγκούνης, το μέλλον των οποίων στο τριφύλλι παραμένει αβέβαιο. Επίσης να σημειωθεί ότι ο Μαρίνος τραυματίστηκε στο ζέσταμα, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για πρόβλημα στο μετατάρσιο.