Στις νίκες επέστρεψε η Βαλένθια, 2-0 τη Χετάφε

Στις νίκες ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές και στην 4η θέση επέστρεψε η Βαλένθια, που επικράτησε με 2-0 της Χετάφε στο Μεστάγια στο ματς που έριξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Primera Division. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τις νυχτερίδες, καθώς πριν συμπληρωθούν τα πρώτα οκτώ λεπτά βρέθηκαν μπροστά στο σκορ. Στο σημείο εκείνο, ο Χουάν Μάτα εκμεταλλεύθηκε τα λάθη των αμυντικών της Χετάφε, τροφοδότησε τον Τίνο Κόστα και αυτός με εκπληκτικό βολέ
έγραψε το 1-0.Η ομάδα του Ουνάι Εμερι κλείδωσε τη νίκη της στο 63`, όταν ο Κόστα εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Ναβάρο έπιασε την κεφαλιά, ο Κοντίνα απέκρουσε ασταθώς και ο άσος της Βαλένθια από κοντά διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.Η Χετάφε δεν έδειχνε ικανή να διεκδικήσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, σε αντίθεση με τη Βαλένθια που βρέθηκε κοντά και σε τρίτο γκολ, αλλά το δοκάρι χάλασε τα σχέδια του Χοακίν στο 77ο λεπτό και το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 11ης αγω