Στην κορυφή του ομίλου του Αρη η Μπάγερ Λεβερκούζεν, 1-1 με την Ατλέτικο στη Μαδρίτη

Σε περιπέτειες μπήκε η Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι ροχιμπλάνκος παρουσιάστηκαν αγνώριστοι και αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τη Μπάγερ Λεβερκούζεν στο Βιθέντε Καλντερόν για τον 2ο όμιλο στον οποίο συμμετέχει και ο Αρης, με τις Ασπιρίνες να ανεβαίνουν στην κορυφή, Αρη και Ρόζενμποργκ να μοιράζονται με 3 βαθμούς τη 2η θέση και την ομάδα του Κίκε Σάντσεθ Φλόρες και κάτοχο του Κυπέλλου να βρίσκεται στην ουρά με μόλις έναν βαθμό.

Οι Ασπιρίνες επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο, το

οποίο ήταν το χειρότερο των ροχιμπλάνκος μέχρι στιγμής στη σεζόν, με την ομάδα του Κίκι Σάντσεθ Φλόρες να παρουσιάζεται... αγνώριστη.

Μπαρνέτα και Ντερντιγιόκ αποτελούσαν μόνιμη πηγή κινδύνων για τους γηπεδούχους και στο 39ο λεπτό, ο Μπαρνέτα εκτέλεσε το κόρνερ, η προσπάθεια του Χίπια σταμάτησε στο δοκάρι, αλλά ο Ντερντιγιόκ πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

Οι γερμανοί θα μπορούσαν να έχουν πάει και με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια για το ημίχρονο,