Στην 6η θέση σκαρφάλωσε η Νυρεμβέργη, μετά την νίκη της με 3-0 επί της Αϊντραχτ

Στην θέση σκαρφάλωσε η Νυρεμβέργη, που επικράτησε με 3-0 της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Bundesliga. Βασικοί ξεκίνησαν για την ομάδα της Φρανκφούρτης Φάνης Γκέκας και Γιώργος Τζαβέλλας, ενώ ο Γιάννης Αμανατίδης αντικατέστησε τον Αλτιντοπ στο 72ο λεπτό. Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να περιορίζονται σε παιχνίδι κέντρου και να δημιουργούν λίγες ευκαιρίες.Στην επανάληψη
ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε αισθητά με τις δύο πλευρές να δημιουργούν περισσότερες ευκαιρίες. Στο 51ο λεπτό ο Χέγκελερ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Νικόλοφ, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Αϊντραχτ ήρθε στο 60` όταν ο Γκέκας έστρωσε με κεφαλιά στον Χέλερ και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο έλληνας άσος ήταν σε θέση οφσάιντ.Η συνέχεια ανήκει στους γηπεδούχους αποκλειστικά. Στο 67` ο Σκίμπερ εκτέλεσε φ