Στην 5η θέση η Τότεναμ, 2-0 τη Λίβερπουλ, κινδυνεύει να χάσει την 3η θέση η Αρσεναλ, 1-2 από την Αστον Βίλα

Δώρο στην Μάντσεστερ Σίτι φαίνεται ότι θέλει να κάνει την θέση η Αρσεναλ, που γνώρισε ακόμα μία ήττα, με 1-2 από την Αστον Βίλα αυτή τη φορά, και βρίσκεται μόλις στο +2 από τους πολίτες, που έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο. Η Τότεναμ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 5ης θέσης, καθώς επικράτησε με 2-0 της Λίβερπουλ στο Ανφιλντ και αύξησε στο +1 την μεταξύ τους διαφορά, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα
για την έξοδο στο Europa League. Στην Championship υποβιβάστηκε η Γουέστ Χαμ, που αν και προηγήθηκε με 2-0, γνώρισε την ήττα με 3-2 από τη Γουίγκαν, που διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες για παραμονή, σε αντίθεση με την Μπέρμιγχαμ, που έχασε με 0-2 από τη Φούλαμ. Νέα σφαλιάρα για Αρσεναλ
Την θέση και την απευθείας πρόκριση στους ομίλους του Champions League κινδυνεύει να χάσει η Αρσεναλ, καθώς μετά την ήττα της με 1-2 από την Αστον Βίλα βρίσκεται μόλις 2 βαθμούς πάνω από τη Μάντσεστερ Σίτι, που έχει ματς λιγότερο. Πρόσωπο του αγώνα ο Ντάρεν Μπεντ, που με δύο γρήγορα γκολ χάρισε στους χωριάτες τη νίκη, με την οποία σφράγισαν την παραμονή τους στην Premier League.Στο 11ο λεπτό ο Γουόκερ γέμισε για τον Μπεντ που έκανε το κοντρόλ με το στήθος και πλάσαρε τον Σζέσνι, γράφοντας το 1-0. Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της Βίλα τέσσερα λεπτά αργότερα, δίνοντάς της σαφές προβάδισμα.Η Αρσεναλ είχε ακυρωθέν γκολ στο 18` με τον Φαν Πέρσι να βρίσκεται σε θέση οφσάιντ, με τον ολλανδό να χάνει ακόμα μία καλή ευκαιρία στο 36`.Στην επανάληψη, οι κανονιέρηδες έψαξαν για το γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στο παιχνίδι, χωρίς όμως την επιθυμητή κατάληξη, ενώ είχαν και δεύτερο ακυρωθέν γκολ στο 76` με τον Σαμάκ. Ο Φαν Πέρσι μείωσε σε 1-2 στο 89`, αλλά δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει κάποιο βαθμό στην Αρσεναλ.Προβάδισμα για Europa η Τότεναμ
Σημαντικό προβάδισμα για την έξοδο στο Europa League πήρε η Τότεναμ, που επικράτησε με 2-0 της Λίβερπουλ στο Ανφιλντ και πέρασε στην θέση και στο +1 από τους Reds. Πλέον η ομάδα του Κένι Νταλγκλίς χρειάζεται νίκη στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Αστον Βίλα και παράλληλα γκέλα της Τότεναμ κόντρα στην Μπέρμιγχαμ για να πάρει εκείνη το εισιτήριο για το Europa League.Τα σπιρούνια πήραν από νωρίς το προβάδισμα και συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό με τον Φαν ντερ Φάαρτ. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πίεσαν για την ισοφάριση, με τον Σουάρεζ να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες στο 35` και στο 45`.Η Τότεναμ κλείδωσε το τρίποντο στο 56ο λεπτό, όταν ο Φλάναγκαν ανέτρεψε τον Πίεναρ και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μόντριτς, γράφοντας το 2-0.Οι Reds δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι στον πίνακα του σκορ και γνώρισαν την πρώτη εντός έδρας ήττα τους με τον Νταλγκλίς στον πάγκο.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 37ης αγωνιστικής:
Σάββατο (14/05)
Μπλάκμπερν - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: 1-1 (20` Εμερτον - 73`πέν. Ρούνεϊ)
Μπλάκπουλ - Μπόλτον: 4-3 (9`, 45` Κάμπελ, 19` Πάντσεον, 63` Ανταμ - 6` Ντέιβις, 24` Τέιλορ, 53` Στάριτζ)