Στην 4η θέση σκαρφάλωσε η Εσπανιόλ, 1-0 την Οσασούνα για την 5η αγωνιστική

Στην θέση της Primera Division σκαρφάλωσε η Εσπανιόλ, που πανηγύρισε το 3 στα 3 στην έδρα της, επικρατώντας με 1-0 της Οσασούνα. Με εντός έδρας νίκη συνέχισε και η Μαγιόρκα, 2-0 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε εκτός έδρας η Αλμερία της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, κερδίζοντας το πρώτο της τρίποντο στη φετινή σεζόν. Νικηφόρο (1-0) ήταν το πέρασμα της Χετάφε από την έδρα της Ράσινγκ Σανταντέρ.

Τη Βιγιαρεάλ στην θέση

έπιασε η Εσπανιόλ, μετά το 1-0 επί της Οσασούνα, πανηγυρίζοντας παράλληλα το απόλυτο στην έδρα της ύστερα από τρεις αναμετρήσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πήραν δίκαια τη νίκη, χάρη στο τέρμα του Βάσκεζ στο 25ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες τον αγώνα καθώς στο 21ο λεπτό ο Λόλο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Τη δεύτερη εντός έδρας νίκη της πανηγύρισε και η Μαγιόρκα, που επικράτησε άνετα της Ρεάλ Σοσιεδάδ με 2-0. Πρωταγωνιστής τ