Στημένο το Νιγηρία - Αργεντινή 4-1;

12:36 4/6/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ερευνα της FIFA για το πρόσφατο φιλικό παιχνίδι, Νιγηρία - Αργεντινή 4-1 και υποψίες ότι ήταν στημένο! Οπως αναφέρει η Daily Telegraph, ο συγκεκριμένος αγώνας ερευνάται από την παγκόσμια Ομοσπονδία, καθώς παίχθηκαν υπέρογκα ποσά στο ότι από το 86ο λεπτό και μέχρι το τέλος θα επιτευχθεί κι άλλο γκολ.Μέχρι
εκείνο το σημείο, η Νιγηρία κέρδιζε 4-0 και η Αργεντινή σκόραρε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ ο διαιτητής Τσαϊμπόι είχε δείξει 5 λεπτά καθυστέρηση!Το γκολ των αργεντίνων προήλθε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάουρο Μποσέλι, που εφηύρε ο διαιτητής της αναμέτρησης. Η μπάλα χτύπησε στο πόδι ενός νιγηριανού αμυντικού και ο ρέφερι υπέδειξε την εσχάτη των ποινών, προς έκπληξη των αφρικανών.Εκπρόσωπος της στοιχηματικής εταιρείας SmartOdds, αναφέρει: "Υπήρξαν απίστευτα στοιχήματα στην αγορά. Μετά το 86ο λεπτό παίχτηκαν τρελά ποσά στο να σημειωθεί άλλο ένα γκολ και ενώ οι αποδόσεις ουσιαστικά έδειχναν ότι δεν δύσκολα θα υπήρχε και άλλο γκολ στον αγώνα. Είναι δύσκολο να πει κανείς για τα ποσά που παίχτηκαν, αλλά είναι πολύ πιθανό να έχει ξεπεράσει το 1 εκατ. λίρες".Ο διαιτητής Τσαϊμπόι έχει απασχολήσει και κατά το παρελθόν την FIFA, όταν στις 7 Σεπτεμβρίου 2010 είχε διαιτητεύσει το παιχνίδι Μπαχρέιν - Τόγκο, το οποίο επίσης ερευνάται ως ύποπτο.