Στα ημιτελικά του Carling Cup προκρίθηκαν Μπέρμιγχαμ και Ιπσουιτς, 2-1 την Αστον Βίλα και 1-0 την Γουέστ Μπρομ αντίστοιχα

Εκπλήξεις έκρυβαν και τα προημιτελικά της Τετάρτης (1/12) για το Carling Cup. Η Μπέρμιγχαμ πήρε την πρόκριση για το... Final 4, χάρη στη νίκη της με 2-1 επί της Αστον Βίλα στο τοπικό ντέρμπι, ενώ η Ιπσουιτς της Championship έκανε την έκπληξη αφήνοντας εκτός συνέχειας τη Γουέστ Μπρομ με 1-0. Πήρε το ντέρμπι και την πρόκριση
Στο τοπικό ντέρμπι που έβγαλε η κληρωτίδα των προημιτελικών, η Μπέρμπιγχαμ βγήκε νικήτρια επικρατώντας
με 2-1 της Αστον Βίλα εντός έδρας και πανηγύρισε την πρόκρισή της στην τετράδα έπειτα από 10 σεζόν.Ο Σεμπάστιαν Λάρσον ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 12ο λεπτό σε παράβαση που κέρδισε ο Λι Μπόουερ σε ανατροπή του από τον Ρίτσαρντ Νταν βάζοντας τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, αλλά το τρίτο γκολ του Γκαμπριέλ Αγκμπονλαχόρ σε ισάριθμα ματς στο Σεντ Αντριους έφερε το ματς στα ίσα στο 30`.Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα πήγαινε στην παράταση, ο Νίκολα Ζίγκιτς... γλίτωσε την ομάδα του από τον παραπάνω κόπο, πετυχαίνοντας στο 84` το γκολ της νίκης έπειτα απ