Σώζεται η Πάτρα, βυθίζεται ο ΠΑΟ

22:43 3/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Οι Πατρινοί ξέφυγαν με 7 βαθμούς από τον τελευταίο Παναθηναϊκό, που είχε ρεπό, και πλέον αποφεύγουν τα πλέι άουτ, στέλνοντας στην Α2 τους πράσινους.Απομένουν βέβαια δύο αγωνιστικές ακόμα, με τον Παναθηναϊκό να δίνει δύο παιχνίδια και την ΕΑΠ ένα, καθώς έχει ρεπό την 21η αγωνιστική. Αν στους αγώνες με Εθνικό Αλεξανδρούπολης (εκτός) και ΠΑΟΚ (εντός) ο Παναθηναϊκός καταφέρει να μαζέψει
περισσότερους βαθμούς από την ΕΑ Πατρών στον αγώνα της με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (εντός), τότε θα οδηγηθούμε σε πλέι άουτ, πιθανόν και με τη συμμετοχή του Εθνικού.Σε αντίθετη περίπτωση, αν δηλαδή δεν μειωθεί η διαφορά των 7 βαθμών που χωρίζει αυτή τη στιγμή ΕΑΠ και Παναθηναϊκό, τότε το τριφύλλι θα υποβιβαστεί απευθείας (για πρώτη φορά στην ιστορία του) στην Α2.Το ματς της ΕΑ Πατρών με τον Ολυμπιακό είχε συναρπαστική εξέλιξη, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν το 1ο σετ, αλλά να χάνουν τα δύο επόμενα στις λεπτομέρειες. Το 4ο κατέληξε στους πρωταθλητές, αν και οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει στο σετ μπολ, αλλά το τάι-μπρέικ άνηκε στην ΕΑΠ, που πήρε δύο υπερπολύτιμους βαθμούς. Μεγάλο όπλο για τη νίκη της ήταν το πολύ καλό της μπλοκ, καθώς τέλειωσε τον αγώνα με 22 επιτυχημένα έναντι 6 του Ολυμπιακού.Τα σετ: 21-25, 25-23, 25-23, 25-27, 15-12ΕΑ Πατρών (Χριστόπουλος): Γιούρισιτς 23 (2 άσοι, 33% υπ., 15/27 επ., 6 μπλοκ), Γ. Παπαδόπουλος 9 (1 άσος, 7/12 επ., 1 μπλοκ), Ασπιώτης 18 (14/33 επ., 4 μπλοκ), Μίλεβ 16 (2 άσοι, 47% υπ., 12/17 επ., 2 μπλοκ), Βούγιοβιτς 9 (1 άσος, 3/3 επ., 5 μπλοκ), Π. Παπαδόπουλος 11 (1 άσος, 72% υπ., 6/15 επ., 4 μπλοκ), Καραγιάννης (λ - 48% υπ.) / Πατρινός, ΜακρυγιάννηςΟλυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 30 (1 άσος, 28/42 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 6 (1 άσος, 5/8 επ.), Πετρέας 10 (1 άσος, 6/7 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποβ, Κοκκινάκης 12 (1 άσος, 63% υπ., 10/24 επ., 1 μπλοκ), Φιγκερόα 11 (1 άσος, 31% υπ., 10/21 επ.), Κουζούνης (λ - 53% υπ.) / Σωτηρίου 1 (45% υπ., 1/3 επ.), Λιβαθηνός (0/1 επ.), Ανδρεάδης 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ).